Esnafa 'kayıtdışı' şoku

Esnafa 'kayıtdışı' şoku
Esnafa 'kayıtdışı' şoku

15 yıldır berberlik yapan Yusuf Doğan (solda) yeni yasa hakkında bir şey bilmediğini söyledi.

Yeni Ticaret Kanunu'na göre 1 Ocak 2013'ten itibaren kayıtsız esnaf ve sanatkâr kalmayacak. İstanbul'da 500 bin esnaf kayıtsız.
Haber: BURAK COŞAN / Arşivi

Maltepe’de bir berber dükkânı. Sahibi Erdal Ercan’ın ne bir meslek odasına kaydı var ne de ustalık belgesine sahip. Çekirdekten yetişmiş. Ercan’ın yılbaşından itibaren işi zor. Çünkü Esnaf ve Sanatkârlar Odası’na kaydolmadan işyeri açması, mesleki belgesi olmadan çalışması artık imkânsız.
Yeni Türk Ticaret Kanunu’nun 1 Ocak 2013’ten itibaren geçerli olacak yeni düzenlemeleri sadece berber Ercan’ı değil İstanbul ’daki 750 bin esnaftan kayıtdışı 500 binini ilgilendiriyor. 5362 No’lu Esnaf ve Sanatkârlar Meslek Kuruluşları Kanunu, başta gıda işyerleri olmak üzere pazar esnafını, bakkalları, dolmuş- hafif ticari araç sahipleri gibi tüm esnaf ve sanatkârı kapsıyor.
Yeni düzenlemeye göre esnaf ve sanatkârların meslek odalarına üyeliği gönüllülükten çıkarılıp zorunlu hale getiriliyor. İmar ve iskâna sahip olmayan işyerlerinde çalışmak ise yasaklanıyor. İstanbul’da yaklaşık 750 bin esnafın sadece 260 bini meslek odalarına kayıtlı. Kayıt yaptırmayan esnafı 2 bin-11 bin TL arasında ceza bekliyor. Yeni yasa temmuz ayında kabul edildi ancak Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, kayıtdışını önleyecek düzenleme konusunda esnafa yönelik bilgilendirme çalışmalarına bir ay önce başladı. İstanbul’un birçok semtinde esnafın yeni düzenlemelerden haberi yok.
Esnafı ‘kara bir’ yıl bekliyor
Maltepe-Kartal Birleşik Esnaf Odaları Başkanı Yunus Erdel, yeni yıl ile birlikte yürürlüğe girecek kanunla beraber esnafın çok zor durumda kalacağını belirtiyor. Yıllardır bölgede esnaflık yapanların yeni dönemde yapma imkânı bulamayacağını söyleyen Erdel, “Artık esnafa oda kaydı da yetmeyecek. Çünkü iş yaptığı binada imar ve iskân yok. Belediyeden ruhsat alamayacak. Şu anda böyle bir binada iş yapan da işyerini boşaltmak zorunda kalacak. Esnafı kara bir yıl bekliyor” diyor.
Yaklaşık 20 yıldır Maltepe’de kunduracılık yapan Aykan Naz, oda kaydı olmadığı için ceza ile karşı karşıya kalanlardan biri.
Odaya kayıt olmak zorunda olduğunu 1 aydır denetim yapan Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’na bağlı sicil müdürlüğü denetçilerinden öğrendiğini söyleyen Naz, şunları söylüyor: “Bu zamana kadar odaya kayıt olan esnafın bir şeyden faydalandığını görmedim. Ben odaya kayıt için de para veremem. Yeni kanunla küçük esnafın nefes alma şansı bile kalmıyor.”

Odaya ilk kayıt ücreti 380 lira

Esnafın önce kısıtlı finansman kaynağı ile dükkân kiraladığını ve sonra da mal temin ettiğini söyleyen İstanbul Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (İSTESOB) Başkanı Faik Yılmaz ise düzenlemenin kayıtdışını önleme açısından olumlu olduğunu belirtiyor. Esnafın işyerini açarken 900-1000 TL arasındaki harcamalar nedeniyle daha önce zorunlu olmadığı için meslek odasına kayıt olmaktan kaçtığını dile getiren Yılmaz, yeni uygulama için şunları söylüyor: “Esnaf işyerini açar açmaz hemen satış yapmaya ya da sanatını icra etmeye başlıyordu. Esnaf odasına ilk kayıt ücreti 380 TL. Yıllık ödeme ise 235 TL. Bundan sonra uygulama zorunlu.”

bigPara.com

  ETİKETLER:

  İstanbul

  ,

  Pazar

  ,

  Ceza

  ,

  İşyeri

  ,

  Para

  ,

  denetim

  ,

  gıda

  ,

  sanayi

  ,

  lira

  ,

  ,

  esnaf

  ,

  Karşı

  ,

  kayıt