Esnafa sıfır faizli kredi müjdesi

Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, Vakıfbank aracılığıyla küçük ve orta boy işletmelere 100 trilyon lira faizsiz kredi kullandıracaklarını söyledi.

İSTANBUL - Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, Vakıfbank aracılığıyla küçük ve orta boy işletmelere 100 trilyon lira faizsiz kredi kullandıracaklarını söyledi. İşletmelerin uluslararası standartlara uymasını hedeflediklerini belirten Coşkun, Küçük ve Orta Ölcekli Sanayi Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) olarak tüm imkânları ortaya koyup KOBİ'lere istihdam kredisi vereceklerini bu krediler için de Vakıfbank'a 100 trilyon lira yatırıldığını dile getirdi.
İstanbul'daki KOBİ zirvesi kapsamında düzenlenen 'AB ile Bütünleşme Sürecinde KOBİ'ler' konulu seminerde konuşan Bakan Coşkun, kredinin verilmesine önümüzdeki hafta başlanacağını ifade etti. Sıfır faizli istihdam kredisi için şimdilik firmalara 100 milyar lira limit koyduklarını belirten Coşkun, istihdam kredisinin Türkiye'de ilk kez uygulanacağını ifade etti. Öncelikli hedeflerinin 10-15 bin KOBİ olduğunu sözlerine ekleyen Coşkun, bu kredilerle kayıt dışı istihdamın kayda gireceğini kaydetti.
'CE işareti veremiyoruz'
Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, Türkiye'nin CE işareti verememesine ilişkin soruyu yanıtlarken, Avrupa Birliği'nin bu konuda çifte standart uyguladığını belirterek, şu anda Türkiye'nin bu belgeyi verme konusunda hazır olduğunu açıkladı.