Esnafın kredi faizi düşürülecek

Başbakan Tayyip Erdoğan, esnaf ve sanatkâra kullandırılacak kredi faizinin 1 Temmuz'dan geçerli olmak üzere yüzde 16.5ea düşürüleceğini söyledi.

ANKARA - Başbakan Tayyip Erdoğan, esnaf ve sanatkâra kullandırılacak kredi faizinin 1 Temmuz'dan geçerli olmak üzere yüzde 16.5ea düşürüleceğini söyledi.
Erdemir ve Seydişehir'in özelleştirilmesine karşı çıkan CHP'ye yüklenen Erdoğan, Genel Başkan Deniz Baykal'ı da 'tahrikçilikle' suçladı. Başbakan Erdoğan haziran sonundan itibaren petrol zamlarını incelemeye alacaklarını söyledi. Erdoğan partisinin grup toplantısında şu mesajları verdi:
ÖZELLEŞTİRMEDE KARARLILIK: Özelleştirme, yapısal reform sürecinin en önemli unsurlarından biridir. Yurtiçi ve yurtdışı yatırımcıların yoğun ilgisi gözleniyor. 2005 büyük ve önemli özelleştirme uygulamaları gündemde olduğu yıl olacak. Telekom özelleştirilmesinde sona yaklaştık. Tüpraş'ın yüzde 51, Erdemir'in yüzde 46.12 hissesinin özelleştirilmesi ihaleleri sürüyor.
AYGÜN'E ÖRTÜLÜ ELEŞTİRİ: Erdemir'in kamu hisselerinin blok satışı için 1994, 1995 ve 1997'de ihaleye çıkıldı, ancak çeşitli nedenlerle sonuçlanamadı. Geçenlerde bir sivil toplum örgütünün başında olan zat (ATO Başkanı Sina Aygün'ü kastediyor) TV kanalında açıklama yapıyor. 'Özelleştirmeden yanayım ama Erdemir'in özelleştirilmesine karşıyım' diyor. Bir araştırıyorsunuz, geçmişte Erdemir'in ortaklarından biri olduğu çıkıyor. Burası çok ilginç. Doğrudan yabancı sermayeyi ülkeye sokmayı başarmamız lazım. Ülkedeki sermaye, alacaksa buyursun alsın. Ama yıllarca bunu alanlar, devlet zengini olarak alma yoluna gitmiş. Biz devlet zengini meydana getirmek istemiyoruz. Parayı veren gelsin alsın.
BAYKAL TAHRİKÇİ: Seydişehir Eti Alüminyum tesislerinin özelleştirilmesinde de alınan mesafe önemli. Olay farklı yerlere çekilmek isteniyor. CHP'nin özelleştirmedeki tavrı ortada. Sayın Baykal zaman zaman temsilcilerini oraya gönderiyor, sonra tahrik ederek konuşuyor. Maalesef tahrik ediyorsunuz. Çözüm getirin. Seydişehir tesisleri ilk defa dönemimizde kâra geçmişti. Bize kadar sürekli zarardaydı. Sayın Baykal'a bir şey anlatmak istiyorum. Bu iktidar, bu ülkeye zarar ettiren değil kazandıran iktidardır. Bugün biz geldik kâr ettirdik, biz kalıcı değiliz. Ülkemizde kalıcı temeller atmak istiyoruz. Diyoruz ki devlet ticaretle uğraşmaz. Bunu başarmak zorundayız. Seydişehir, özelleştirmeyle daha canlı süreci yakalayacak. İlçe halkı ve işçi oyuna gelmesin. İşçi de çıkarılmayacak.
MİLLİLİK ÇIKIŞI: Bu ülkede sürekli katma değer sağlayan hangi yatırım varsa, millidir. Yatırımın devlete ait olması millilik sebebi değildir. Bunu gayri milli göremezsiniz. Ama maalesef özel sektör düşmanlığı da yapılıyor. Bu kadar özel sektör firmasından ekmek yiyenleri nasıl dışlarsınız? Bunlar gayri milli mi? Öyle düşünmüyoruz. Ülkeye katma değer sağlayan her yatırım millidir. Başımız, gözümüz üzerinde yerleri var. Varsın ana muhalefet veya diğer siyasi partiler, bu konuda farklı anlayışa sahip olsunlar. Bunun bedelini geçmişte çok ağır ödedik. Ödemeye devam ediyoruz ama bundan sonra ödeyemeyiz.
PETROL ZAMMINA MERCEK: Ağırlıklı olarak dışa bağımlı olunan akaryakıt ürünlerinde sıkıntı var. 6 ayda ne kadar zam yapıldı, dünyada fiyat ne kadar arttı. Bunların mukayesesini yapacağız. 'Nasıl olsa eli mahkûm, istediğim gibi zam yaparım' diye buradan rant elde etmeyi bekleyenler, kusura bakmasınlar bu hükümeti karşılarında bulacaklar. Ayın sonunda bunu da masaya yatıracağız. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'na talimatı verdik. Bizden önce uygulanan metotları geri bırakma hedefiyle iktidara geldik. Böyle stratejik ürünlerde halkı zulmetmeye izin veremeyiz.
ÇİFTÇİYE KREDİ FAİZİ MÜJDESİ: Esnaf ve sanatkarlara kullandırılacak kredilerin faiz oranın 1 Temmuz'dan geçerli olmak üzere yüzde 16.5'e düşürüyoruz. 2005 sonuna kadar esnaf ve sanatkâra kullandırılacak kredi hedefimizi de 1 katrilyon 750 trilyon TL olarak belirliyoruz. Çiftçilerin prim alacaklarının yarısı ay sonuna, yarısı da en geç 15 Temmuz'a kadar ödenecek. Hükümet, Ocak 2005'te de faiz oranlarını yüzde 18'e düşürmüştü.