Esnaflar için yeni düzen tamam

AKP ile CHP arasında sağlanan son dakika uzlaşması ile esnaf ve sanatkârlara yeni düzen getiren yasa Meclis'ten geçti. Yasaya göre odalarda başkanlık ve genel başkanlık görevini üst üste iki dönem yapanlar bir seçim dönemi geçmedikçe tekrar başkan seçilemeyecek.
Haber: YURDAGÜL ŞİMŞEK / Arşivi

ANKARA - AKP ile CHP arasında sağlanan son dakika uzlaşması ile esnaf ve sanatkârlara yeni düzen getiren yasa Meclis'ten geçti. Yasaya göre odalarda başkanlık ve genel başkanlık görevini üst üste iki dönem yapanlar bir seçim dönemi geçmedikçe tekrar başkan seçilemeyecek. Birlik, oda ve konfederasyon yöneticilerinin maaşları asgari ücrete bağlı olacak.
Hükümetin Meclis'e sevk ettiği Esnaf ve Sanatkârlar Meslek Kuruluşları Tasarısı Sanayi Komisyonu'nda yeniden düzenlendi. Esnaf örgütlerindeki seçimlere, esnaf tanımına ilişkin kısıtlamalar Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu'nca (TESK) tepkiyle karşılanmıştı. TESK gazete ilanlarıyla düzenlemeleri protesto etti. Tartışmalı tasarının Genel Kurul görüşmeleri de kavgalı geçti. CHP, düzenlemelere karşı çıkınca üç haftalık sürede 12'si geçici olmak üzere 90 maddelik tasarının ancak ilk 7 maddesi kabul edilebildi.
Tasarının çıkmama olasılığı
üzerine AKP, önceki gün CHP ile temasa geçerek, tasarının tartışmalı maddelerinin önergeler ile değiştirilmesi için uzlaştı. Söz konusu tasarı Genel Kurul'da önceki gün yasalaştı. Düzenlemeler şöyle:

  • TESK'in en çok karşı çıktığı düzenleme CHP'nin tekriri müzakere isteğine rağmen değişmedi. Bundan sonra başkasının aracında taksicilik yapan şoförler esnaf sayılmayacak ve şoförler odasına kayıt yaptıramayacak. Bu durumda da esnaf sayılmayacağı için Bağ-Kur güvencesinde olmayacak. Ancak aracın sahibince sigortalı yapıldığı takdirde sosyal güvencesi bulunacak. Sanayi Bakanı Ali Coşkun, bu düzenlemeyle Bağ-Kur'lu şoför esnafının mağdur olmaması için önlem alınacağını söyledi.
  • Esnaf ve sanatkârlar meslek kuruluşlarından birinde yönetim, denetim veya disiplin kurulu üyeliği olan diğer meslek kuruluşlarının yönetim, denetim veya disiplin kurullarının en fazla ikisinde üye olabilecek. Bu kişiler üç görevden fazla üyelik bulunduramayacak. Aynı kişi birlik ve federasyon başkanı olamayacak. Başkanlık ve genel başkanlık görevini üst üste iki dönem yapan bir seçim geçmedikçe tekrar başkan seçilemeyecek.
    Maaşa sınırlama
  • Esnaf-sanatkâr oda, birlik, federasyon ve konfederasyon yöneticilerinin ücretleri asgari ücrete bağlantılı olarak sınırlandırılacak. En düşük yönetim kurulu başkanı maaşı, üye sayısı 100-500 olan odada asgari ücret kadar olacak.
  • En yüksek ücret konfederasyon başkanına verilecek. Konfederasyon başkanı asgari ücretin 10 katı ücret alacak. Ücretler brüt asgari ücret üzerinden net olarak ödenecek. Meslek kuruluşlarında birden fazla organda görevli olanlar, bu görevlerine ait ücretlerinden yüksek olanı alacak. Organ üyeleri, meslek kuruluşları iştiraklerinden en fazla birinden ücret alabilecek. Aylık ücret alana huzur hakkı ödenmeyecek. Denetim ve disiplin kurulu üyeliği olanların aynı kuruluşta, yönetim kurulunda görev almaları yasaklanacak.