Esrarengiz vergi rekortmeni Taragano 'tefecilikten' beş yıl hapisle yargılanacak

İstanbul Vergi Rekortmenleri sıralamasında ikinciliğe oturan Salvo Taragano hakkında tefecilik suçundan beş yıl hapis istemiyle dava açıldı. İddiaya göre Salvo Taragano çeklerini ödeyemeyenlere de baskı kurup yeni çekler almış

İSTANBUL- Geçtiğimiz yılın vergi rekortmenleri arasında 2’nci sırada bulunan Salvo Taragano ve kızı Viki Taragano’nun da aralarında bulunduğu 5 kişi hakkında ‘Tefecilik yapmak’ suçundan dava açıldı. Hazırlanan iddianamede yurtdışına çıktığı belirtilen Salvo Taragano ve diğer dört  kişi hakkında iki yıldan beş yıla kadar hapis cezası isteniyor.

İhbar yapılmış
‘Tefecilik yapıyor’ ihbarı üzerine polis ekiplerince, evine ve işyerlerine baskın yapılan Salvo Taragano’nun da aralarında bulunduğu beş kişi hakkında dava açıldı.
Maliyeye bildirdiği yüksek matrah nedeniyle 15.6 milyon liralık gelir vergisi tahakkuk eden rekortmenler listesine 2’nci olarak giren işadamı Salvo Taragano’nun Kurtuluş Factoring isimli şirketinin izni kaldırılmış olmasına rağmen, factoring hizmeti yaptığı tespit edildi.
 Hazırlanan iddianamede, Emniyet Müdürlüğü’ne yapılan isimsiz ihbar sonucu Kurtuluş Factoring unvanlı firmanın, faaliyet izninin iptaline rağmen esnaflardan topladığı çekleri aylık yüzde 4 faiz ile kırdığı, çeklerde bir sorun olduğu taktirde ise baskı kurarak faiz adı altında yeni çekler alındığı, şirketin bulunduğu hanın 6’ncı katındaki Salvo Taragano’ya ait çalışma ofisinde gayri resmi çeklerin bulunduğu anlatıldı. Salvo Taragano ve kızı Viki Taragano’nun Sarıyer’deki evinde yapılan baskında ise Kurtuluş Factoring tarafından müşterilerden alınan gayri resmi çeklerin bulunduğu belirtildi.
İstanbul Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’nün yaptığı incelemede Kurtuluş Factoring unvanlı firmanın factoring izninin Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu ( BDDK ) tarafından 2.4.2009 tarihinde iptal edilmesine karşılık şirketin halen faaliyette olduğu tespit edildi.
İhbardan sonra savcılık tarafından yapılan incelemelerde, Kurtuluş Factoring Hizmetleri AŞ. ünvanlı firmanın faaliyet adresinde ve Salvo Taragano’nun ikamet adreslerinde yapılan aramalarda 46 adet çek aslı, 39 adet senet aslı, 91 bin 635 TL., 10 bin 625 dolar, çok sayıda çek ve senet fotokopisi, üç adet Kurtuluş Factoring Viyabank ve Optima Bank’a ait kaşelere el kondu. Salvo Taragano’nun evinde yapılan aramada ise E.E, E.Y, M.A, M.K ve N.Ç’ye ait boş çek asıllarının bulunduğu ve el koyulduğu bildirildi. Firmanın yönetim kurulu üyesi Viki Taragano’nun ikamet adresinde ise 524 adet çek aslı, 16 bin TL, 11 bin 200 dolar, 3 bin 600 avro, 7 adet tapu senedi aslı, çok sayıda ziynet eşyası, hesap cüzdanları, dört adet yüksek tutarlı havalelere ait banka dekontu sureti ele geçirildi. Soruşturma kapsamında diğer adreslerde de yapılan aramalarda çok sayıda çek ve senet ele geçirildi. 

İzinsiz çalışmış
Cumhuriyet Savcısı Faruk Erşen Yılmaz tarafından hazırlanan iddianamede, Salvo Taragano’nun 09.01. 2010’da  yurtdışına çıkış yaptığı ve bu yüzden ifadesi alınamadığı anlatıldı. Şüpheli Viki Taragano alınan ifadesinde ise, Kurtuluş Factoring A.Ş. ünvanlı firmanın kuruluşundan beri hissedarı olduğunu, BDDK tarafından factoring çalışma izninin iptal edilmesinin ardından müşterilerden gelen çek ya da senetlerle ilgili herhangi bir işlem yapılmadığını anlattı. Bulunan ziynet eşyalarının ise kendisine ve aile fertlerine ait olduğunu söyledi.
Hazırlanan idddianamede, şüpheli Viki Taragano ve Salvo Taragano’nun sahibi oldukları Kurtuluş Factoring firmasının factoring izninin iptal edilmesine rağmen factoring faaliyetinde bulunarak tefecilik suçunu işledikleri, şüpheliler Serkan Gedik, Moris Adoto ve Dilek Özkaçar’ın da bu firma adına tefecilik yaptıkları tüm evraklar kapsamında anlaşıldığı belirtildi. Yargılanmasına önümüzdeki günlerde başlanacak beş kişi hakkında TCK’nın 241/1, 53’ncü maddeleri gereğince iki yıldan beş yıla kadar hapsi isteniyor. (dha)

Nasıl rekortmen olmuştu?
Türkiye’nin vergi şampiyonları listesine ikinci sıradan girmesi dikkatleri üzerine çeken Salvo Taragano’nun ilginç bir öyküsü olduğu ortaya çıkmıştı. Edinilen bilgiye göre sahibi olduğu Kurtuluş Factoring’in BDDK tarafından kapatılacağını anlayan Taragano 2006-2008 arasında elde ettiği ve üç yıl boyunca dağıtmayarak şirket bünyesinde tuttuğu kârı 2009’da dağıtma kararı aldı. Gelirler Maliye’ye bildirilince Taragano kendini bir anda vergi listesinin zirvesinde buldu. Taragano’nun sahibi olduğu Kurtuluş Factoring, İstanbul Vergi Dairesi tarafından açıklanan kurumlar vergi rekortmenleri listesine 2006’da 30.2 milyonluk gelir beyanıyla 39. sıradan girmişti. 6 milyon lira vergi ödemesi gereken işadamı bu kazancı kâr olarak dağıtmama kararı aldı ve kazanç şirket bünyesinde tutuldu. Salvo Taragano, 2007’de de kurumlar vergisi beyan eden şirketler sıralamasında dört basamak birden yükseldi ve kendisine 35’inci sırada yer buldu. 29.4 milyon lira gelir beyan eden Taragano ödemesi gereken 5.9 milyon lirayı yine şirket bünyesinde tutarak vergi ödememeyi tercih etti. Şirketle ilgili gelişmeler üzerine kâr dağıtma kararı alınca da rekortmenler listesinde ikinci sıraya yerleşti.


    ETİKETLER:

    BDDK