Et fiyatını biz değil maliyetler arttırıyor

Et fiyatını biz değil maliyetler arttırıyor
Et fiyatını biz değil maliyetler arttırıyor
Bakan Eker'in "Et fiyatını büyükler arttırıyor" sözlerine marketlerden, "Biz fiyat kırıyoruz ama maliyet yüksek, hayvan az" yanıtı geldi.
Haber: GÜLŞEN CEBECİ BALLIM / Arşivi

Tarım Bakanı Mehdi Eker’in et fiyatlarının düşmemesinden büyük marketleri sorumlu tutmasına, marketler cephesinden itiraz geldi. Rekabetin yoğun olduğu perakende sektörünün fiyatları artırmaya değil, düşürmeye çalıştığını belirten sektör yetkilileri, hayvan sıkıntısı ve maliyetler nedeniyle fiyatların yükseldiğini vurguladı.
Tarım Bakanı Mehdi Eker, önceki gün İstanbul’da düzenlediği bilgilendirme toplantısında et fiyatlarındaki yükselişin nedeni olarak büyük marketleri işaret etti. Bakan Eker, “3 Kasım itibarıyla bir kilo karkas etin fiyatı 16.39 TL. KDV ve kemik payı eklenince bu etin perakende fiyatı en fazla 20-22 TL olmalı. Ancak bazı marketlerde fiyatlar 26.90 TL’ye kadar çıkıyor.” dedi.

Hayvan sayısı çok az
Eleştiriye yanıt veren Kiler Genel Müdürü Nihat Özdemir, “Perakendenin çok ciddi operasyonel giderleri var. Fiyat hesaplanırken, bu maliyetler göz önüne alınmalı” diye konuştu. Özdemir, tüketiciye gelene kadar fiyata yüzde 8 KDV, yüzde 20 kemik fiyatı, yüzde 20 de operasyon gideri ile kârın konulması gerektiğini kaydetti.
Macro Market Başkanı Şeref Songör de spekülasyonla fiyat yükseltme bir yana, fiyat indirme olduğunu belirtti. Şu anda fiyatların düştüğünü ifade eden Songör, “Piyasayı yüksek tutan en önemli dinamik, hayvan bulmakta yaşanan sıkıntıdır” dedi. Burda Marketleri Yönetim Kurulu Üyesi Nazif Ersan ise, fiyat artışının marketlerle ilgisi olmadığını söyleyerek, herkesin birbirine bakıp fiyat kırdığını vuruladı. Alışveriş Merkezleri ve Perakendeciler Derneği’nin de konuyla ilgili açıklama yapacağı belirtiliyor.

bigPara.com