Ete vergi zammı

Ete vergi zammı
Ete vergi zammı
Canlı hayvan ve et ithalatında artan gümrük vergileri, mutfak masrafını kabartacak. Kilosu 22 lira olan kıymanın 24-25 liraya çıkması bekleniyor.
Haber: HACER BOYACIOĞLU - hacer.boyacıoglu@radikal.com.tr / Arşivi

Resmi Gazete ’de dün yayımlanan ve canlı hayvanla, et ithalatındaki vergileri artıran karar, yerli üretimle ithal et arasındaki fiyat farkını kapattı. İthal canlı hayvan maliyeti düne kadar 15–15,5 TL/kg iken, dünle birlikte 16-16.5 TL aralığına çıktı. İthal karkas etin maliyeti de 16.1 TL’ye yükseldi. Düzenlemenin fiyatlara da “zam” olarak yansıması bekleniyor. SETBİR’e göre; kararla birlikte 22 lira düzeyinde olan kıymanın fiyatı 24-25 liraya kadar çıkacak. İthal hayvanda gümrük vergisi yüzde 30’dan 40’a çıkarıldı. Kasaplık et ithalatında da gümrük vergisi oranı yüzde 70’ten yüzde 100’e yükseltildi. Böylece yerli ve ithal et arasındaki maliyet farkı kalmadı. Yüzde 30 gümrük vergisi ile gelen ithal canlı hayvan maliyetleri 15–15,5 TL/kg iken, dünkü kararla birlikte canlı hayvan maliyetinin ülkelere göre değişmekle birlikte 16 –16,5 TL/kg olması öngörülüyor. Yüzde 100 gümrük vergisi ile gelen karkas etin maliyeti ise 16,1 TL/kg’ye kadar yükselecek. Şu anda yerli besi hayvanı maliyeti ise 15,91 TL/kg düzeyinde bulunuyor.

Musluk elimizde

Türkiye Süt, Et, Gıda Sanayicileri ve Üreticileri Birliği Başkanı Murat Yörük, olumlu buldukları söz konusu düzenlemenin fiyatlara da zam olarak yansımasını beklediklerini açıkladı. Yörük’ün verdiği bilgiye göre, halen 18-19 liradan satılan yağlı kıymanın satış fiyatının 22-23 liraya, 22 liradan satılan kıymanın fiyatının da 24 liraya çıkması bekleniyor. Kararın ardından konuşan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, et ithalatında gümrük vergisindeki artışın tüketiciye olumsuz yansımayacağını söyledi ve “Musluk elimizde” diye konuştu. Eker’in açıklaması, gerektiğinde tekrar gümrük vergilerinin düşürülebileceği sinyali olarak görülüyor.
Sektör ise, kararı olumlu bulmakla birlikte yetmeyeceği görüşünde. Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Bülent Tunç, “Fiyatlara pek fazla etki edeceğini zannetmiyorum, üreticiye artı sağlamaz, zararı da olmaz” dedi. Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği Genel Başkan Yardımcısı Nazif Karabulut ise, canlı hayvan ve et ithalatında verginin artması kararını olumlu karşıladıklarını belirtirken, “Talebimiz ithalatın tümüyle durdurulması” diye konuştu. Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkanı Fazlı Yalçındağ ise kararı “Rahatsızlığı tedavi edici bir nitelik taşımıyor” sözleriyle değerlendirdi. Yalçındağ, “Karar, sorunu çözmüş olmuyor. Kırmızı et fiyatlarında bir dalgalanma yaşanması halinde yine ithalat yapılır” diye konuştu. Et Üreticileri Birliği (ETBİR) Genel Başkanı Ahmet Yücesan, yerli kırmızı etteki fiyat artışından vatandaşın mağdur olacağını belirtti. Yücesan, “Tüketim azalacaktır. Halk, kırmızı etteki fiyat artışı nedeniyle beyaz ete yönlenecektir. Aslında bizim istediğimiz bir tablo değil ama Türkiye’nin şartları da böyle. İsteriz ki Avrupa ’daki insanlar gibi Türkiye’de de yılda 30 kilo kırmızı et tüketilsin. Ancak Türkiye’de 9 kilo civarında” diye konuştu.


Sektör ne istiyor?

Kırmızı et üretim maliyetinin mutlaka düşürülmesi gerekiyor. Bunun için öncelikle yem maliyetleri düşürülsün.

Uzun vadede etçi ırkların geliştirilmesiiçin adım atılsın.

Et ürünlerinde KDV’nin %1’e indirilmesi gündeme alınsın.

Yem maliyetlerinin düşürülmesi öncelikli olarak ele alınsın.

Yem KDV oranları %1’e indirilsin.

Buzağı fiyatlarının düşürülmesi için adım atılsın.

Et piyasası için etkin bir düzenleyici kurum kurulsun.

bigPara.com