'Eti köpek yedi dediler, suç duyurusu yaptık'

'Eti köpek yedi dediler, suç duyurusu yaptık'
'Eti köpek yedi dediler, suç duyurusu yaptık'

Bakan Eker, Her türlü tedbiri alıyoruz dedi.

BRÜKSEL - Tarım Bakanı Mehdi Eker, ‘virüslü et’ iddialarıyla ilgili soruşturmanın sürdüğünü belirterek, “Etlerin imha edildiği söylenen tesisle ilgili Cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulunduk” dedi.
Dünkü Avrupa Birliği (AB) tarım bakanlarının gayri resmi toplantısına katılan Eker, ‘piyasaya virüslü et sürüldüğü’ iddialarına dair soruları yanıtladı. Eker kamuoyuna yansıyan iddialarla ilgili yasalar çerçevesinde her türlü tedbiri aldıklarını söyledi. 

‘Köpeklere yedirdik’ diyorlar
12 ton etin piyasaya sürüldüğüne dair haberlere ilişkin de açıklama yapan Eker olayın gelişimini şöyle anlattı: “Haziranda bir şikayet üzerine yaptığımız denetimler var. Bir firma, bir başka firmanın kendisinden hamburger aldığını fakat etin bozuk olduğu gerekçesiyle parasını ödemediğini belirterek bize başvurdu. Etlerinin bozuk olmadığını söylediler. Biz de bunun üzerine hamburger deposuna gidip sorduk. ‘Bu etleri gönderdim, imha ettim’ dediler. Sonra bizim elemanlarımız etlerin imha edildiği söylenen katı atık tesisine gidiyor. Onlar da ‘bir köpek çiftliğine götürüp orada imha ettik’ diyorlar. Yani köpeklere yedirmişler. Personelimiz bakıyor ki oradaki köpek sayısı bu eti bir anda tüketebilecek kadar değil. Bunun üzerine o katı atık tesisi hakkında Cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulunduk, Maliye ve Çevre Bakanlıkları’na bilgi veriyoruz. O arada şikâyete konu olan firmanın deposundaki ürünlerden de numuneler alınıyor.”

Numunede ‘listeria’ bulundu
Bakan Eker, numune aldıkları ürünlerden bazılarında ‘listeria’ bakterisi bulunduğunu, bu tür sağlığa zararlı bir şey tespit ettikleri taktirde prosedürün de belli olduğunu belirtti. “Gerçekten sağlığa zararlıysa o ürünü toplatıyoruz. Eğer itiraz olursa referans laboratuvarı var, oradan çıkan sonuca göre karar veriyoruz. Ceza kanununu ilgilendiren bir şeyse Cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulunuyoruz” diyen Eker, bazen de idari para cezası verildiğini ifade etti.
AB Dönem Başkanı Belçika ’nın davetiyle toplanan tarım bakanlarının bugün sona erecek toplantısını da değerlendiren Eker, müzakerelerde ‘Gıda Güvenliği, Veterinerlik ve Bitki Sağlığı’ faslının haziran sonunda müzakerelere açıldığını hatırlatarak “Burada bulunmamız önemli” dedi. Tüketicileri, üreticileri ve tedarikçileri ilgilendiren böyle hayati bir fasılın açılmış olmasının halkın güvenilir gıdaya erişimi açısından büyük önem taşıdığını vurgulayan Eker, Türkiye ’deki ilgili mevzuatı AB ile uyumlu hale getirmeye çalıştıklarını anlattı. Eker, yaptığı görüşmelerde Türkiye-AB üyelik müzakerelerini ve hububat ürünlerinde küresel fiyat artışlarını ele aldıklarını anlattı. (aa)