Etibank davasında sekiz beraat kararı

Etibank'ın eski sahibi Dinç Bilgin ile eski yönetim kurulu üyelerinin de aralarında bulunduğu 13 sanığın 'Bankalar Kanunu'na mahalefet' suçundan yargılandığı dava karara bağlandı.

İSTANBUL - Etibank'ın eski sahibi Dinç Bilgin ile eski yönetim kurulu üyelerinin de aralarında bulunduğu 13 sanığın 'Bankalar Kanunu'na mahalefet' suçundan yargılandığı dava karara bağlandı. Bilgin'in dosyasını 'reddi hâkim' isteği nedeniyle ayıran mahkeme, bankanın eski genel müdürü Zeki Ünal'ı 1 yıl 11 ay 10 gün, genel müdür yardımcıları Sudi Apak ile Ahmet Peker'i de 10 ay hapis cezasına çarptırdı. Zafer Mutlu ile diğer sanıklar ise davada beraat etti.
İstanbul 8'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada davayı karara bağlayan mahkeme, sanık Zeki Ünal'ın 'Gerçeğe Aykırı Muhasebeleştirme' suçunu işlediğini belirtti. Ünal bu suçtan 1 yıl 11 ay 10 gün hapis, 5 bin 833 YTL de adli para cezasına çarptırıldı. Ünal'ın aldığı hapis cezası ertelendi. Bankada genel müdür yardımcısı olarak çalışan sanıklar Sudi Apak ve Ahmet Peker de, aynı suçtan 10 ay hapis 2 bin 500 YTL de adli para cezasına çaptırıldı. İki sanık hakkındaki ceza ertelendi. Yargılama sırasında ölen Ercan Arıklı hakkındaki dava düşürülürken, Etibank eski yönetim kurulu üyesi sanıklar Zafer Mutlu, Şükrü Karahasanoğlu, Hüseyin Vural Beyazıt ve İsmail Hakkı Karakaya ile Cahit Demir, Ramazan Başak, Şakir Gülsever ve Metin Aytülün hakkında suç işlediklerine dair yeterli delil elde edilemediğinden beraatlerine karar verildi. Bankanın eski sahibi Dinç Bilgin'in dosyası ise, reddi hâkim talebi nedeniyle ayrıldı.