Eti'deki kazadan 3 taşeron sorumlu

Eti'deki kazadan 3 taşeron sorumlu
Eti'deki kazadan 3 taşeron sorumlu

Eti Bakır Samsun İşletmesi’ndeki amonyak tankı kapağının çökmesi sonucu 5 kişinin öldüğü, 14 kişinin de yaralandığı kaza sonrası bilirkişi heyeti raporu hazırlandı. Bilirkişi raporu kazanın olduğu bölümde taşeronun taşeronunun da bir başka taşeron firmayla anlaştığını ortaya koydu. Rapora göre Eti Bakır ve denetimci firmalar tali, işi yapan 3 alt yüklenici ise asli kusurlu.
5 kişinin öldüğü, 14 kişinin de yaralandığı Eti Bakır kazasından sonra hazırlanan bilirkişi raporuna göre, işin yüklenicisi olan şirket yapmakla sorumlu olduğu işi emniyet tekniğine uygun olarak yerine getirmedi ve Eti Bakır’ın izni olmadan işi taşeronlara verdi. Daha sonra da bu şirket ile başka bir şirket arasında da uzman ekip sözleşmesi imzalandı. İşin “emniyetli olarak gerçekleştirilmemesi” nedeniyle kazanın yaşandığı vurgulanan raporda, işin yüklenicisi olan şirketin (esas taşeron) emniyeti tekniğine uygun olarak işi yerine getirmediğinden ve Eti Bakır’ın izni olmadan işi taşeronlara vermesinden dolayı asıl kusurlu olduğu, ayrıca diğer iki şirketin (taşeron firmaların) işin yüklenicisinin taşeronu olduğu, iş emniyetini tekniğe uygun olarak yerine getirmediğinden ve Eti Bakır’ın izni olmadan işi yapmalarından dolayı asıl kusurlu oldukları kaydedildi. 

Eti Bakır’da tali sorumlu 


Rapora göre, denetim için anlaşılan şirket, olaya neden olan tank çatısının yapımında kullanılan sistemlerin teknik yeterlilikte olmadığı konusunda rapor vermediğinden tali kusurlu, Eti Bakır da yüklenici konusunda gerekli denetimleri yapmadığından dolayı tali kusurlu. ( ANKARA / RADİKAL)

bigPara.com

  ETİKETLER:

  Ankara

  ,

  SAMSUN

  ,

  taşeron

  ,

  denetim

  ,

  ,

  rapor

  ,

  şirket

  ,

  emniyet

  http://www.radikal.com.tr/110981011098101

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Cinayet - Sinan Devrim

  Hadi siz yazamıyorsunuz ama biz işin doğrusunu söyleyelim.İş cinayetlerinin tek sorumlusu "taşeron" anlayışı ile işletmeleri yandaşa peşkeş çeken ve emekçileri 3 kuruşa denetimsiz ve sosyal güvencesiz çalıştırılmalarına göz yuman iktidardır.Bu kadar net.