Etiler Marmaris borsaya büfe açıyor

Etiler Marmaris borsaya büfe açıyor
Etiler Marmaris borsaya büfe açıyor
Hikmet Tanrıverdi'nin satın aldığı Etiler Marmaris Büfe, halka arzdan elde edeceği 7 milyon liralık geliri büyümede kullanacak.
Haber: OKTAY ÖZDABAKOĞLU / Arşivi

İSTANBUL - Türkiye ’nin 6 ilinde 70’e yakın şube ve bin personelle hizmet veren Etiler Marmaris Büfe, halka açılmak için düğmeye bastı. Etiler Marmaris Büfe’nin sahibi olan Etiler İnci Büfe 7.5 milyon liraya çıkarılacak sermayesinin 2.5 milyon liralık kısmını temsil eden hisse senetlerini Gelişen İşletmeler Piyasası’nda işlem görmek üzere halka arz edecek. İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Hikmet Tanrıverdi, Etiler Marmaris Büfe‘nin isim hakkını 2010’da, Ramazan ve Burhan Morgül’den satın aldı. Tanrıverdi, bu satın alınmanın ardından ‘Etiler İnci Büfe Gıda Sanayi ve Dış Ticaret AŞ’ unvanlı şirketi kurdu. 

2 yılda 200 şube hedefi
Büyümek için halka açıldıklarını belirten Etiler İnci Büfe Gıda Sanayi ve Dış Ticaret Yönetim Kurulu Başkanı Tanrıverdi, şube sayısını 2013 sonuna kadar 200’ün üzerine çıkarmak istediklerini söyledi. Kurumsal yapıyı oluşturup altyapı eksikliklerini tamamladıklarını ifade eden Tanrıverdi, “Bu yıl içerisinde yurtdışında da şubeleşmeye başlayacağız. Halka arzdan gelecek para ile kendi şube sayımızı daha da arttıracağız. Özellikle Anadolu’ya açılmaya başlayacağız” dedi. 

2011 cirosu 10 milyon TL
KOBİ Borsası’nın gelişimi için bu tür şirketlerin halka açılması gerektiğinin altını çizen Tanrıverdi, “Bir yerde bu görevi de yapacağız. Bu şirketler aslında bireysel yatırımcılar için de uygun. Şu anki maliyet yapısı itibariyle işin başında olduğu için ucuz şirketler. Bu şirketler büyüdüğü zaman daha büyük değerlere ulaşacak” dedi. Tanrıverdi, sermaye arttırımı yoluyla yapılacak halka arzdan 7 milyon lira civarında gelir elde edeceklerini söyledi.
2011 cirosunun 10 milyon lira civarında olduğunu kaydeden Tanrıverdi, “Gıda perakendesinde halka açılan ilk şirket olacağız. Şirketlerin büyümesi için borsa çok önemli. Bir diğer grup şirketi TGS Dış Ticaret’i de bu yıl halka açacağız. Nisan ayı içerisinde iki şirketin halka arzı tamamlanacak” dedi.

Beyaz Filo da geliyor
Öte yandan Beyaz Filo Oto Kiralama da halka açılma çalışmalarını hızlandırdı. Şirket 32 milyon 722 bin lira olan sermayesini 36 milyon 250 bin liraya çıkaracak. Sermaye arttırımını temsil eden 3 milyon 528 bin lira nominal değerli hisseler 4.5 lira fiyatla halka arz edilecek. Halka arzdan 15.8 milyon TL gelir elde edilecek. Şirketin piyasa değeri ise 163.1 milyon TL olacak. TGS Dış Ticaret ise sermayesinin yüzde 33,3’ünü halka arz edecek.

Niğbaş bugün borsada
Işıklar Holding bünyesinde faaliyet gösteren ve halka arzını tamamlayan Niğbaş Beton bugün borsada işlem görmeye başlayacak. Niğbaş’ın ilk işlem günü olması nedeniyle düzenlenecek törene İMKB Başkanı İbrahim Turhan, Niğbaş Beton Yönetim Kurulu Başkanı Rıza Kutlu Işık ve Yönetim Kurulu Başkanvekili Uğur Işık katılacak. Niğbaş, İMKB ikinci Ulasal Pazar’da 2,04 TL’den işlem görmeye başlayacak.

Hedef 400 şube
Bu yıl Avrupa Birliği ve Ortadoğu ülkelerinde yurtdışı yapılanmasına başlayacak olan Etiler Marmaris Büfe şube sayısını 2013 sonuna kadar 200, 2015 sonuna kadar da 400’ün üstüne çıkarmayı hedefliyor. Türkiye’nin ilk global fast-food markası olmayı hedefleyen Etiler Marmaris, 85 ülkenin imza attığı Madrid Protokolü’ne dahil tüm ülkelerde Etiler Marmaris Büfe’nin marka tescillerini yaptırdı.

bigPara.com