Etrafımız sarıldı, 600 bin UFO gelecek

Etrafımız sarıldı, 600 bin UFO gelecek
Etrafımız sarıldı, 600 bin UFO gelecek

Havai fişek gösterilerinin alternatifi olan dilek fenerinin hik yesi eski bir Çin inanışına dayandırılıyor. İnanışa göre dört adet fenerin üzerine yazılıp uçurulan dilekler kabul oluyor

Uçan fener onlar, yani UFO... Düğünlerin, partilerin en yeni trendi olan uçan dilek fenerleri Türkiye'de de büyük ilgi gördü. 600 bin adet satış bekleniyo
Haber: SİBEL CİNGİ / Arşivi

Dolunay gecesi gelmiyorlar, özellikle havanın çok sıcak olduğu akşamlar görünüyorlar. Bir süre gökyüzünde asılı kalıyor, sonra bir anda kayboluyorlar. Dünya gökyüzündeki esrarengiz ışıkların peşinde. En iyi görünen tepelere akın edenler mi ararsınız, büyük depremin habercisi olduğuna ya da yoksa UFO’ların dünyayı istilaya hazırlandığına inanan mı? Türkiye eksik kalır mı? Tabii ki hayır. Üstelik, yaşananlar çekirdekçisi, dondurmacısı, meşrubatçısıyla ‘esrarengiz ışık festivali’ tadında. Dahası Fenerbahçe 15 bin UFO ile bağlantıya geçti.

Tekirdağ, Adana, Manisa, Edirne... Türkiye’nin dört bir yanından gelen haberlere bakılırsa etrafımız UFO’larla sarıldı. Burada tek bir doğru var: Etrafımız sarıldı! Ama UFO’lar tarafından değil, uçan fenerler diğer bir adıyla dilek balonları tarafından. Çünkü yeni moda bu. Tatil bölgelerinde, düğünlerde, şenliklerde, kutlamalarda, özel günlerde içinde küçük bir alev olan kâğıt feneri dilek yazıp gökyüzüne yollamak. 15-20 dakikada 1000-1500 metreye kadar yükselen fener, içindeki özel mum sönünce bir anda gözden kayboluyor. Dilek sahibi feneri gökyüzüne uçurarak hayallere dalarken geride ‘UFO gördüm’ diyen insanlar bırakıyor.

Tanesi 3 lira
Az buz değil... Geçen yıl Türkiye’de 300 bine yakın dilek feneri satıldığı belirtiliyor. İthalatçılarına göre bu sene bu rakam 600 bin adet olacak. Çünkü hem farklı bir görsel şov sunması hem de havai fişek yasakları nedeniyle gelen talebe yetişmekte zorlanıyorlar. Bu işi yapan sadece bir firma bu yıl 150 bin adet dilek feneri ithal ettiklerini açıklıyor. Boy boy, çeşit çeşit olan fenerlerin kalplisi bile var. Toptan fiyatları 1.5 TL’den başlıyor. 10 adetlik paketler ise 30 lira civarında. Piyasanın şu anda gündemi ise Fenerbahçe’nin 15 bin adetlik yapacağı satın alma. İstanbul Toptan İthalat şirketinin yetkilileri Fenerbahçe ile 15 bin adetlik sipariş için görüşme halinde olduklarını açıklıyor.

UFO GÖRENLER ANLATIYOR
ADANA
44 yaşındaki Metin Koz, ‘UFO gördüm’ diyenlerden. Gökyüzünde gördüğü cismi çeken Koz, “Komşularım ben çekim yapmadan önce, 7 tane geçtiğini söyledi” diyordu.

ALMANYA
Wuppertal kentinde oturan ağabeyini ziyaret eden Levent Şahin, yaptığı açıklamada gece yarısı turuncu görüntüler gördüğünü söylüyordu.

İNGİLTERE
İngiltere’nin Cambridgeshire bölgesinde gece yarısı gökyüzünde 50 esrarengiz turuncu nokta gören halk panik yaşadı. Esrarengiz turuncu noktalar gökyüzünde yarım saat göründükten sonra aniden ortadan kayboldu.
Yine aynı gece İngiltere’nin Lincoln bölgesinde de benzer turuncu noktalar görüldü.

KIRKAĞAÇ
İlçe semalarında görünen iki adet sürüklenen ışık kısa bir sürede ilçe halkına heyecan yarattı. Işıkların bir tesiste düzenlenen bir gökyüzü ışık şöleni olduğu anlaşıldı.

HAKKARİ
Gökyüzünde bir ışık gördüğünü belirten Hakkârililer, cismi şöyle tarif etti: “Işık aniden bir çiçek gibi açılarak daha sonra da etrafında gözle görülebilir beyaz bir dumanla dönmeye başladı. Kalp şekline döndü. Yaklaşık 10 dakika boyunca gökyüzünde güzel bir görünüm sergiledi.”

bigPara.com

  http://www.radikal.com.tr/109419810941986

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  simdiden gecmis olsun hepimize! - malirex

  ah keske UFOlar etrafimizi sarsa, filmlerdeki gibi daha heyecanli olur. Bu fenerlerin yol acabilecegi tehlikeler az yada gec hepimizin canini yakabilir. bunlarin yarattigi en büyük sorun YANGINdir. Her yil cayir cayir yanan ormanlarimiz, evlerimiz, tarlarlarimiz,...,.... yetmiyormus gibi birde bu sacmalik cikti ortaya. Misal Almanyada bu tür fenerler yasaklanmistir. Umarim Türkiye'de zaman kaybetmeden yasaklar.

  ufo - O D

  evet.. ama ufolar geliyor değil, dünyanın çevresindeler bile, dünyada kargaşa ve fakirlik yaratanların akıllarını başlarına getirmek için burdalar, insanlık için önemli zamanlarmış bunlar, aralığa kadar çok şey olacak sonra yeni dünya başlayacakmış bazı güç unsurları da insanları aptal tutmaya çalışacaklar.

  Iyi güzel de... - kazim özkan

  Bize nemli uzakdogu ülkelerinden gelen bu fenerler pek hos, pek güzel ama bu kuru mevsimde orman yanginlari çikarmak için de ideal. Acaba kâr ugruna bunu satan vicdansiz magazalar hiç olmazsa felaket halinde kendi sorumluluklarini sigorta ettirdiler mi ? Orman idaresi bunlari düsünüp gerekli ön tedbirleri aldi mi ?

  "Sonra bir anda kayboluyorlar" - asli-e

  Bu dilek fenerlerinin gokyuzune birakilmasi cesitli kuslarin fenere carpmasi sonucu yanmasina, yere dusen parcalarinin hayvanlarin bogazina takilmasina ve olumlere neden oluyor. Ayrica bu fenerler yangin riski tasidigindan bir cok ulkede yasaklanmis durumdalar. Lutfen arastirmanizi tam yapin ve insanlari 3 liralik eglence icin hayvanlarin hayatini riske atmaya tesvik etmeyin. Daha fazla bilgiyi buradan bulabilirsiniz: bit.ly/LJ6ZTb

  Yangin tehlikesi - bernau

  Bunlar yangin tehlikesi nedeniyle dünyanin cok yerinde yasak

  grinpiiss - nese2010

  bu doğa kirletme eylemine söyleyecek birşey bulamadı sanırım.