Etten fahiş kâr elde edenler var

Etten fahiş kâr elde edenler var
Etten fahiş kâr elde edenler var
Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, şu anda ette üretici fiyatlarının yüksek olmadığını, problemin perakendeden kaynaklandığını söyledi.

Market ve kasapların yerli kemikli etin kilosunu 14.5-15 TL’ye aldığını ifade eden Bakan Eker, “Nakliye, katma değeri ile kemik payı düştüğünde 20 liraya kârla kıyma satılabilir. Eğer bir markette 25 liraya kıyma satılıyorsa, ki satan 1-2 market var, bunlar fahiş kâr ediyorlar” diye konuştu. 

Etin fiyatı düşüyor 
Eker, Conrad Otel’deki basın toplantısında et fiyatlarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Et ve Balık Kurumu’nun kıymayı 16 liradan sattığına dikkat çeken Bakan Eker, “Depoları şu anda et dolu, keseceği binlerce de kasaplık hayvan var. Et fiyatları yükselmiyor, aksine düşüyor. Dün itibariyle 13 vilayetin ortalamasına göre, kilogram başına kemikli et 14.5 lira. Önceki gün 15 liraydı. Bu, geçtiğimiz aylarda 17-18 liraya kadar çıkmıştı. Nisan ayına göre, kemikli et 17-18 liralardan 14.5-15 liraya kadar düştü.
 
Nisan ayına göre, kıyma ve kuşbaşı fiyatında yüzde 18-19 civarında azalma var” dedi. 2002 yılından itibaren alındığında, enflasyona göre Nisan 2010’da toptan ette olması gereken fiyatı 14 lira olarak açıklayan Eker, “İthal etin maliyeti şu anda 10.5-11 lira. 11 liraya aldığı eti 26 liraya satıyor. Böyle marketler var. Bunlarla ilgili kurumlar, gerekeni yapıyor” diye konuştu. 

Eker, hayvancılıkla ilgili olarak ağustos ayında çıkardıkları faizsiz kredi kararnamesi kapsamında 2 milyar 880 milyon lira kredi kullandırıldığını ifade etti. ( Ekonomi Servisi)

bigPara.com

    ETİKETLER:

    ekonomi