Euro 8.5 ayın zirvesinde

Euro 8.5 ayın zirvesinde
Euro 8.5 ayın zirvesinde

ABD ’de devam eden bütçe görüşmelerinde ilerleme işaretlerinin güveni arttırması, S&P’nin Yunanistan’ın kredi notunu 6 basamak arttırması ve Almanya’ya açıklanan dünyası eğilim endeksinin beklentilerin üzerine çıkması, euroyu dolar karşısında 8.5 ayın en yüksek seviyesine taşıdı. Euro, dün dolar karşısında 1.3295’le 1 Nisan 2012’den bu yanaki en yüksek düzeyini gördü.
Euro, dolar karşısında 13 Kasım’dan bu yana yaklaşık yüzde 5, 24 Temmuz’dan bu yana ise yüzde 10,2 yükseldi. Dolar, İsviçre Frangı karşısında da 7.5 ayın en düşük seviyesini gördü. Euro içeride de 2.37 TL ile 8 ayın en yüksek seviyesine çıktı. Euro, TL karşısında 6 Kasım’dan bu yana yüzde 4,4 yükseldi.
ABD Kongresi eğer yıl sonuna kadar bütçe açığının azaltılması konusunda anlaşma sağlayamazsa, bu durum 2013’te büyük harcama kesintileri ve vergi artışlarının otomatik olarak devreye girmesine yol açacak. ‘Mali uçurum’ şeklinde ifade edilen bu durumun gerçekleşmesi henüz toparlanmakta olan ABD ekonomisine ciddi zarar verecek.

İçerde döviz talebi arttı
TL sepet bazında, artan kurumsal döviz talebi ve pariteye paralel olarak 2.07 seviyesini aşarak 2 ayın zirvesine çıktı. Dolar 1.78 TL’nin üstünde tutundu. Para Politikası Kurulu toplantısında, karşılık oranlarının arttırılmış olması ve Türk Lirası için de böyle bir teşvik olasılığı borsada bankacılık endeksini yüzde 1,1 düşürdü. (EKONOMİ SERVİSİ)

bigPara.com