Euro iki yılın dibinde

Euro iki yılın dibinde
Euro iki yılın dibinde
ABD Merkez Bankası'nın (FED) toplantı tutanaklarının parasal gevşeme beklentilerini kırması ve bugün Çin'de açıklanacak büyüme verilerine ilişkin endişeler piyasalarda tansiyonu yükseltti. Euro, dolar karşısında 1.2175 ile iki yılın en düşük seviyesini gördü.

Brezilya ve Güney Kore merkez bankalarının faiz indirimleri sonrasında gelişmekte olan ülkelerin de global büyümedeki yavaşlama tehdidi ile karşı karşıya kalacağının teyit edilmesi, gelişmekte olan ülke borsalarında satışlara neden oldu. Avrupalı bankaların Avrupa Merkez Bankası’nda tuttukları para 808.5 milyar eurodan 324.9 milyar euroya düşerken, mevduatlardan çıkan paranın ne tarafa doğru yöneleceği belirsizliğini koruyor. İtalya’nın dünkü ihalede borçlanma maliyetinin düşmesi Avrupa’daki satış baskısının azalmasını sağladı.

Yurtiçinde ise son dönemde yükselişte lokomotifliği üstlenen bankacılık sektörüne yönelik yabancı kurumların ‘satış’ önermesi, endeksin düşüşünde etkili oldu. Önceki akşam yayımlanan FED toplantı tutanaklarında sadece birkaç FED üyesi parasal genişleme yönündeki adımları desteklerken, çoğunlukta kalan diğer FED üyeleri finansal koşulların daha da kötüleşmesi durumunda bu tarz bir genişlemeye sıcak bakabileceklerini belirtti(radikal).

bigPara.com