Euro krizi tur bindirdi!

Euro krizi tur bindirdi!
Euro krizi tur bindirdi!
İspanya ve Yunanistan kriz nedeniyle tur fiyatlarını indirip Rus ve Avrupalı turisti kapınca Türkiye'ye gelen turist sayısı ilk beş ayda azaldı.
Haber: NURİYE DOĞU - nuriye.dogu@radikal.com.tr / Arşivi

İSTANBUL - Krizde can simidi olarak turizme sarılan ve tur paketlerinde yüzde 30’a yakın indirim yapan İspanya ve Yunanistan, Türkiye ’den rol çalmaya başladı. Böylece bir zamanların ‘ucuz tatil cenneti’ Türkiye, fiyatlarını peş peşe düşüren bu iki yeni rakibinin yanında yaklaşık yüzde 20 daha pahalı kaldı. Başta Rus turistler olmak üzere Avrupalı da indirimli tatil fırsatını kaçırmak istemeyince, Türkiye’de ufak ufak hissedilen durgunluk, Turizm Bakanlığı’nın son açıkladığı verilerle de kanıtlandı. Son rakamlara göre, ilk beş ayda Türkiye’ye gelen turist sayısı yüzde 4,3 azaldı ve 8,8 milyona düştü. Turizmciler, bu birkaç puanlık düşüşün sektörde paniğe yol açmaması gerektiğinin altını çizerek, Türkiye’nin bu rekabette fiyat indirimi ile değil kaliteli otel ve tesisleriyle öne çıkacağını savunuyor. Türkiye’nin uzun vadede zengin turiste odaklanması gerektiğine dikkat çeken sektörün gelecek hayali ise Türkiye’den bir Cote d’azur (Fransa’nın lüks tatil merkezi) yaratmak! 

Hedef zengin turist
Turist sayısındaki azalmada Avrupa ’daki krizin etkisinin büyük olduğunu belirten ETS Tur Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ersoy, bu nedenle Avrupalının ucuz tatil aradığını ve bu noktada da tur fiyatlarını indiren İspanya ve Yunanistan’ın dikkat çektiğini söylüyor. Türkiye’de ise bazı birkaç küçük işletme dışında herhangi bir fiyat indirimi düşünmediklerini ifade eden Ersoy uzun vadede Türkiye’nin de Cote d’azur gibi olabileceğini savundu.
TUROB Yönetim Kurulu Başkanı Timur Bayındır ise asıl haziran-ağustosun önemli olduğunu belirterek, “Bu üç aylık dönemi yaşamadan paniğe kapılmak için erken” diyor.

Rus turist paylaşılamıyor
Türkiye’de özellikle Akdeniz sahillerini dolduran Rus turistler ilk beş aylık rakamlara göre bu yıl Almanya’nın gerisinde kaldı. Antalya ve Alanya’da otellerin doluluk oranlarının geçen yıla göre yüzde 10-15 düşük seyretmesi de bunun kanıtı olarak gösteriliyor. İspanya ve Yunanistan’ın Ruslara özel ilgi göstererek, turizmde Rusya politikası geliştirdiği ve vizeyi kolaylaştırdıkları belirtiliyor. Turizmciler, Rus turistte Türkiye’yi ciddi rakip olarak gören İspanya ve Yunanistan’ın özellikle Rusya’dan pay almak istediklerini savunuyor.

* Ocak-mayıs döneminde turist sayısı yüzde 4,3 azalarak, 8,8 milyon kişi oldu. 


* İngiltere’yi Bulgaristan, İran Gürcistan, Hollanda, Fransa, Yunanistan ve Suriye izledi.


* Almanya yüzde 15,6 pay ve 1,3 milyon kişi ile birinci, Rusya yüzde 9,2 pay ve 816 bin kişi ile ikinci, İngiltere yüzde 6 pay ve 537 bin kişi ile üçüncü sırada yer aldı.

bigPara.com

  http://www.radikal.com.tr/109238810923881

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Türkiye ve Cote d'azur - haluk98

  Hep yazarim,turizmciler ve Türkiye zengin turisti unutsun diye,atalarimiz bosuna soylememisler,gecti bunun pazari,sür esegini nigdeye diye! Zengin turist,yalnizca günes ve deniz icin gelmez,zengin turist,turizmin profesyonelce isledigi ve isletildigi ülkelere gider.Yalnizca lüks otel yapmakla olmuyor bu is,ayni zamanda son derece iyi egitilmis,profesyonel ekip de gerekiyor,zengin turistin alisik oldugu ve bekledigi hizmeti verebilecek.Ayni zamanda,zengin turist,lüks otelini terkedip de söyle bir gezmek ihtiyaci hissederse,yine cirkin beton yiginlarindan olusan,dogasi katledilmis vede hala katledilmekte olan manzaralar ile karsilasmayacak,Bodrum,Cesme vs..örneklerinde oldugu gibi! Zengin turist hayali ile yasayanlara sesleniyorum buradan,söyle bir dolasiniz bakalim,zengin turistlere muazzam ve kaliteli hizmet veren diger akdeniz ülkelerini,inanin,moraliniz son derece bozulmus olarak geri döneceksiniz Türkiyeye,Cote d'azur örnegi turizmi getirmek icin artik maalesef cok gec (bknz.üstteki atasözümüze),birakin yabanci ve zengin turistleri,ben bile artik gitmek istemiyorum!!!