Euroda 'kızıl' korku

Euroda 'kızıl' korku
Euroda 'kızıl' korku
Yunanistan'da 17 Haziran'da yine seçim var. Kararı komünist partinin seçimden galip çıkması ve euro ile evliliğin bitmesi olarak anlayan piyasa sarsıldı.

Geçen hafta sonu yapılan seçimlerin ardından Euro Bölgesi’nden ayrılacağına ilişkin tedirginlikle piyasaları kaosa sürükleyen Yunanistan’da korku fitili ateşlendi. Yunanistan’da, hükümetin kurulması için görüşmeler anlaşmazlıkla sonuçlandı ve ülke yeniden seçim kararı aldı. Radikal sol Syriza’nın yeni seçimden güçlenerek çıkması ve euro ile Yunanistan birlikteliğinin sonu anlamına gelen bu kararla birlikte piyasalardaki tansiyon da yükseldi.
Euro, dolar karşısında 1.27 ile son 4 ayın en düşük seviyesine inerken, Avrupa borsalarında satışlar hızlandı. Petrol fiyatları, Avrupa kaynaklı endişelerle son 5 ayın en düşük seviyesi olan 94 dolar civarına geriledi. Seçim kararı alınan Yunanistan’da karar öncesi yükseliş trendinde olan Atina Borsası, sert satışlarla yüzde 5’e yakın düştü. İç piyasada ise dolar 1.815 TL’nin üstüne çıkarken, döviz sepeti de 2.0691’e yükseldi. İMKB ise günü yüzde 0,69’luk düşüşle 57.453 puandan kapattı. 

Kritik tarih 17 Haziran 
Yunanistan’da geçen hafta yapılan seçimlerde AB ve IMF’nin yardım paketi karşılığında uygulanmasını istediği tasarruf tedbirlerini benimseyen partiler büyük bir hezimete uğramıştı. Son gelişmelerin ardından ülkenin eurodan çıkma ihtimalini arttırdığı ifade edilirken, yenilenecek seçimlerden radikal sol Syriza’nın oylarını yükselterek diğer AB karşıtı partilerle hükümet kurabileceği, bu durumun da ülkenin eurodan çıkması anlamına geleceği vurgulanıyor.
Yunanistan’da 17 Haziran’da yapılacak seçimden birinci parti olarak çıkması kesin gibi görünün Syriza, seçimin ardından kemer sıkma önlemlerini masaya yatıracak. Seçimin ardından AB karşıtı bir koalisyon hükümeti kurulup AB ile yapılan anlaşmanın askıya alınması ülkeye yapılacak mali yardımları durduracak. Öte yandan dün konuşan Başbakan Yardımcısı Babacan, Yunanistan’ın eurodan çıkmasının hukuken mümkün olmadığını ifade ederek, “Yunanistan’ı kurtarma maliyeti Yunanistan’ın çöküşüne izin vermekten daha düşüktür” dedi.

Eurodan çıkarsa ne olur
Enflasyonda büyük bir artış olur.
Yunanistan’dan alacaklar tahsil edilemeyecek.
Moratoryum süreci başlayabilir.
Eurodan çıkışın kapısısı aralanacak.

Eurodan çıkmazsa ne olur
Kemer sıkma önlemleri gevşetilse de sürer.
Mali yardım almaya devam eder.
Kreditörlerin güven kaybı önlenir.
Kredi derecelendirme kuruluşlarının bakışı değişir.

26 İtalyan bankasına sıra dayağı
Uluslararası kredilendirme kuruluşu Moody’s, aralarında UniCredit ve Intesa Sanpaolo’nun da bulunduğu 26 İtalyan bankasının uzun vadeli borç ve mevduat notlarını 1-4 basamak aralığında düşürdü. Moody’s not indiriminin devam edeceğinin de sinyalini verdi. İtalyan Bankalar Birliği not düşürmeyi İtalya’ya yönelik saldırı olarak değerlendirdi.

Euro Bölgesi yerinde saydı
Yunanistan’a ilişkin endişelerin hâkim olduğu piyasalar bir yandan da resesyon kaygılarıyla çalkalanıyor. Bu yılın ilk çeyreğinde Euro Bölgesi’nin büyüme oranı ‘0’ olurken, AB yüzde 0,1 büyüyebildi. İlk çeyrekte İspanya yüzde 0,4, Yunanistan yüzde 6,2, Portekiz yüzde 2,2, Hollanda yüzde 1,1, İtalya yüzde 0,8 küçüldü. Almanya yüzde 0,5 büyürken, Fransa ve İngiltere’de sıfır büyüme kaydedildi. Öte yandan Almanya’da kurumsal yatırımcı ve analistlerin ekonomiye duyduğu güveni ölçen Zew Endeksi 10,8 ile, 28 olan beklentinin altında kaldı. (Ekonomi Servisi)

bigPara.com