Eurodan çıkış bulaşıcı olabilir

Eurodan çıkış bulaşıcı olabilir
Eurodan çıkış bulaşıcı olabilir
Euro krizi ve Yunanistan'daki sorunlar Dünya Ekonomik Forumu'nun ikinci gününe damgasını vurdu. MB Başkanı Başçı 'Eurodan çıkan olursa gerisi gelir' dedi.
Haber: ZİYA ÖZIŞIK / Arşivi

Dünya Ekonomik Forumu’nun ikinci gününde masaya ‘euro bulmacası’ yatırıldı. Konu ile ilgili en çarpıcı yorumlardan biri Türkiye Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı’dan geldi. Başçı bir ülkenin eurodan çıkması durumunda diğer ülkelerin de bu yoldan ilerleyebileceğinin altını çizdi.
‘Eurozone Bulmacasını Çözmek’ başlıklı toplantıda Yunanistan eksenli Avrupa krizi analiz edildi ve gelecek beklentileri tartışıldı. Başçı “Eğer bir ülke eurodan çıkarsa, o zaman başka ülkelerin de eurodan çıkma ihtimali olabilir demektir. Biz dışarıdakiler zaten dışarıdayız, içeride değiliz. Bizim açımızdan böyle bir çıkma durumu olmaz, ama AB içerisinde bir bulaşma etkisi olabilir” dedi. Yunanistan’ın Eurozone’dan çıkma ihtimaline ilişkin de Başçı, şunları kaydetti: “Ben Eurozone’dan çıkmaktan bahsetmiyorum. Benim bahsettiğim, borcu ödemek. Bir alternatif, belki de Yunanistan’ın borcunun yüzde 100’ünü devralmak. Anında bir sürdürülebilirlik sağlayıp, devam etmek. Zaman içinde Yunanistan’ın bu parayı ödemesini öngörmek.” 

Churchill ile yanıt
Toplantıda bir diğer önemli uyarı da Finlandiya AB ve Dış Ticaret Bakanı Alexander Stubb’dan geldi. Stubb, krizde Avrupa’nın Yunanistan’a yardımlarının bu ülkenin gayri safi milli hasılasının yüzde 70’i seviyesine ulaştığını belirtti ancak Yunanistan’ın kemer sıkma ile ilgili eleştirilerine “Churchill ‘size kan, gözyaşı ve terden fazlasını vaatedemem’ demişti. Bizim uyanıp kahveyi koklamamız lazım. Uyanmamız, büyüme peşinde refahı kovalamamız lazım” dedi.
Yunanistan Maliye Bakanı George Papaconstantinou ise “Yaşananlar sistem sorunudur. Bizim için ciddi anlamda destek var, bu işin bir boyutu. Aldığımız tedbirlerin yansımalarını görüyoruz. Örneğin iki yılda bütçe açığımızı yüzde 8,5 seviyesinde düşürdük. Fakat bir resesyonun beşinci yılındayız” dedi. Yunanistan’ın Euro Bölgesi’nde kalıp kalmayacağına ile ilişkin endişelere de değinen Papaconstantinou, “Yunanistan Euro Bölgesi’nde kalır mı? Evet, ben gerçekten böyle düşünüyorum” dedi.

Rusya kendİnİ ‘euro dağılır’a hazırlıyor
Rus VTB Bank Üst Yöneticisi Andrey L.Kostin, “Yunanistan’ın eurodan çıkması son 60 yıldır bütünleşme için yapılanların boşa çıkması anlamına gelir. Rusya için böyle bir gelişmede en önemli konu petrol fiyatları olur. Biz işlerin daha kötüye gidebileceği konusunda hazırlıklı olmaya çalışıyoruz” dedi.

Hükümet yatırım için uygun ortam yaratmalı
Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, “Yapısal reformlar çerçevesinde hükümet gerekli olan yatırım ortamını yaratmalı ki doğrudan dış yatırım çekilebilsin. Sıfırdan başlayan projeler hem istihdam yaratsın, hem de büyümeyi tetiklesin” dedi. Koç, Türkiye’nin dezavantajlarına da işaret ederek, “Türkiye enerji bağımlısı bir ülke. Yılda yüzde 6-7 büyüyorsanız her zaman cari açıkla mücadele etmek durumundasınız. Bunun en iyi şekilde finanse edilmesi gerekiyor. Bunu yapabilmek için de üretim bazının tamamen değiştirilmesi gerekiyor. Orta ve uzun vadede bunu gerçekleştirebilmek için eğitimli iş gücüne ihtiyaç var ki yüksek katma değeri alan üretim yapılabilsin” diye konuştu. Koç özel sektör ve devletin bir arada çalışması gerektiğine işaret etti.

bigPara.com