'Eurofighter'ın beşinci ortağı Türkiye olmalı'

Avrupa'nın en gelişmiş savaş uçağı projesi olan 'Eurofighter Typhoon savaş uçağı projesi'nin İtalya tarafı sorumlusu Giovanni Bertolone, amaçlarının Türkiye'ye yalnızca savaş uçağı satmak olmadığını ifade ederek...

ANKARA - Avrupa'nın en gelişmiş savaş uçağı projesi olan 'Eurofighter Typhoon savaş uçağı projesi'nin İtalya tarafı sorumlusu Giovanni Bertolone, amaçlarının Türkiye'ye yalnızca savaş uçağı satmak olmadığını ifade ederek, "Türkiye'yi, Eurofighter'ın beşinci ortağı görmek istiyoruz" dedi.
Alenia Aeronautica şirketinin CEO'su Bertolone ve ihracattan sorumlu başkan yardımcısı Andy Lewis dün basın toplantısı düzenleyerek, Eurofighter Typhoon savaş uçağını tanıttı. 1990'lı yılların başından beri yürütülen projenin toplam maliyeti 20 milyar avro ve bu proje çerçevesinde 300 ile 400 adet uçağın satılması planlanıyor.
Kısa pistten kalkıyor
Bertolone, iki Türk pilotunun yakında Eurofighter Typhoon savaş uçağını test ettiğini ifade ederek şöyle konuştu: "Biz Eurofighter olarak, Türkiye'nin küresel savunma sanayii ve havacılık uzay sisteminde yer almasını öneriyoruz. Türkiye, Eurofighter'ın beşinci ortağı olarak, programın gelecekteki aşamasına katılma fırsatına sahip." Eurofighter Typhoon çift motorlu ve tek pilotlu 'çok hızlı uçak' olarak üretilecek. Önemli özelliklerinden biri kısa pistlerden bile kalkabilmesi. Eurofighter Typhoon, İtalya, İngiltere, Alman, İspanya tarafından ortak üretiliyor.