Euronun kaderi Almanya Anayasa Mahkemesi'nde

Euronun kaderi Almanya Anayasa Mahkemesi'nde
Euronun kaderi Almanya Anayasa Mahkemesi'nde

Euro konusunda Almanya Başbakanı Angela Merkel bugün Anayasa Mahkemesi nin vereceği karara göre hareket edecek.

Almanya Anayasa Mahkemesi’nin, Euro Bölgesi’nin kalıcı kurtarma fonu olan Avrupa İstikrar Mekanizması’na (ESM) ilişkin bugün vereceği karara kilitlenen piyasalarda, euro dün dolar karşısında 1.2840 ile dört ayın en yüksek seviyesine çıktı. Almanya Anayasa Mahkemesi’nin kararını geciktirmeyeceğinin açıklanması ve uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s’in ABD ’nin kredi notunun indirilebileceği şeklindeki değerlendirmesi euroya destek verirken, piyasalar kritik kararlara odaklandı. Bugün Almanya Anayasa Mahkemesi’nin ESM hakkındaki kararının yanı sıra Hollanda seçimlerinin sonuçlarını izleyecek olan piyasalar, yarın ise ABD Merkez Bankası’nın (FED) faiz kararını takip edecek.

Euro için kritik gün 

Alman Anayasa Mahkemesi, Euro Bölgesi kalıcı fonu ESM’nin işlerliği konusunda bugün vereceği kararla euronun da geleceğinde önemli bir rol oynamış olacak. Öte yandan Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkan Yardımcısı Zhu Min, Euro Bölgesi borç krizinin sona ermesi için gidilecek uzun bir yol olduğunu ve Avrupa’nın tek para birimine duyduğu güveni koruması gerektiğini söyledi. Çin’in Tianjin kentindeki Dünya Ekonomik Forumu toplantısında konuşan Zhu, “Genel olarak krizin henüz sona ermediğini söyleyebilirim. Ancak ilerleme doğru yönde ve bu çok önemli” dedi. 

Moody’s ABD’yi uyardı 

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, ABD’nin 2013 bütçesi hakkında yapılan görüşmelerin, ülkenin borç/GSYH seviyesini düşüş trendine sokacak şekilde sonuçlanmaması halinde ülkenin en üst seviye olan kredi notunun indirilebileceğini açıkladı. Moody’s tarafından yapılan açıklamada, “Görüşmeler federal borcun gayri safi yurtiçi hasılaya oranında orta vadede istikrar ve daha sonra düşüş trendini sağlayacak politikalar ile sonuçlanırsa kredi notu büyük ihtimalle teyit edilir ve not görünümü durağana döner. Eğer görüşmeler söz konusu politikalar ile sonuçlanmazsa ABD’nin kredi notu muhtemelen Aa1’e indirilebilir” değerlendirmesinde bulundu.
Yurtiçi piyasalarda ise Merkez Bankası’nın gelecek hafta gerçekleştireceği Para Politikası toplantısında faiz koridorunu daraltacağı, ABD Merkez Bankası’nın ise yeni bir parasal gevşeme açıklayacağı beklentilerinin yabancı girişlerini hızlandırması bono piyasasında faizi yüzde 7,20’nin altına çekti.
Öte yandan İstanbul Altın Borsası Endeksi yüzde 0,20 değer kazandı, altının kilogramı kapanışta 100 bin 350 liraya yükseldi. Altın piyasasında 8 işlemde 6 milyon 918 bin 397 liralık ve 48 işlemde 58 milyon 876 bin 974 dolarlık işlem hacmi kaydedildi.

bigPara.com