Euroya moral günü

Euroya moral günü
Euroya moral günü
İspanya ve İtalya'daki ihalelerde başarı ve ECB Başkanı Draghi'nin bankalara desteğinin süreceği açıklamaları euroya toparlanma getirdi.

Dolar karşısında geçen hafta tarihinin en düşük seviyesini gören euro dün Avrupa ’dan gelen iki iyi haberle toparlanışını hızlandırdı. Piyasaların merakla beklediği İspanya ve İtalya’daki tahvil-bono ihaleleri başarılı bir şekilde atlatıldı ve ülkelerin 10 yıllık faizlerinde gevşeme görüldü. Euro, dolar karşısında ilk ivmelenmesine bu haberin ardından başladı. Ardından Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Mario Draghi’nin açıklamaları geldi. Draghi krizle mücadele konusunda desteğinin sürdüğü mesajını, refinansman operasyonları için likidite fonlarının Euro Bölgesi bankalarına destek vermeyi sürdüreceğini ve reel ekonomiyi finanse edeceğini kaydederek, standart dışı para politikası önlemlerinin geçici olduğunu belirterek verdi. Euro dolar paritesi 1.27 seviyelerinde başladığı günü 1.2819’dan kapattı.
İspanya Hazinesi dün düzenlediği 3 ayrı tahvil ihalesinde 9.98 milyar euro borçlandı. Hazinenin 2015 vadeli tahvil ihalesinde ortalama faiz oranı yüzde 3,384, Nisan 2016 vadeli ihalede ortalama getiri oranı yüzde 3,748, Ekim 2016 vadelide ise yüzde 3,912 oldu. 

İhalelerde iyi sonuçlar 

İtalya’nın borçlanma maliyetleri hızlı gerileme kaydetti. İtalya Hazinesi, 2 ayrı tahvil ihalesinde 12 milyar euro borçlandı. Hazine, yaptığı açıklamada, 12 aylık tahvil ihalesinde 8.5 milyar euro borçlanırken, ortalama faiz oranının yüzde 2,735 olduğunu bildirdi. Geçen ay benzer ihalede ortalama faiz oranı ise yüzde 5,95 olmuştu. İhaleler Avrupa borsalarına yüzde 1’lik kazanç sağladı. 

ECB Başkanı Draghi de beklentilere uygun olarak gösterge faiz oranını yüzde 1’de bıraktı. Draghi Euro Bölgesi’nde ekonomiye ilişkin ciddi aşağı yönlü risklerin sürdüğünü söylerken enflayonun da bir kaç ay daha yüzde 2’nin üzerinde kalacağını belirtti. Draghi, küresel talepteki ılımlı büyüme ile Euro Bölgesi’nde zayıf iş dünyası ve tüketici güveninin bölgenin büyüme hızına zarar verdiğini söyledi. Draghi, refinansman operasyonları için likidite fonlarının Euro Bölgesi bankalarına destek vermeyi sürdüreceğini ve reel ekonomiyi finanse edeceğini kaydederek, standart dışı para politikası önlemlerinin geçici olduğunu belirtti. Draghi, 3 yıllık fonlama imkânının ekonomiye katkıda bulunduğunu ve bankalara likiditede güvence sağladığını vurguladı. (Ekonomi Servisi)

bigPara.com