Ev almanın tam zamanı

Ev almanın tam zamanı
Ev almanın tam zamanı

Galip Tözge, Akbank ın yakın zamanda şubelerde Altın Daveti Günleri düzenleyeceğini söyledi.

Resesyon endişeleri ile dünyada para muslukları açılırken, Türkiye'de de faiz düşerken fiyatların artmaması konuta ilgiyi arttıracak.

Merkez bankalarının küresel resesyon endişelerine karşı para musluklarını açmasının ardından, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın da faiz koridorunun üst bandını beklentilerin üzerinde düşürmesi, haziran ayından bu yana fonlama maliyetleri düşen bankaların kredi iştahını arttırdı. Son dönemde konut kredisinde 10 yıl vadede aylık faiz oranları yüzde 1’in altına kadar geriledi. Konut kredisinde faiz oranları düşerken, talepteki durgunluğun etkisiyle konut fiyatlarında henüz artış yaşanmadığına dikkat çeken Akbank Bireysel Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Galip Tözge, “Ev almak için çok uygun bir ortam var. Kredi faizi düşerken, konut fiyatlarında henüz artış yok” değerlendirmesinde bulundu. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun verilerine göre, konut kredileri 9 Eylül 2011’de bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 33 artarak 72.2 milyar liraya ulaştı. Konut kredileri 7 Eylül 2012’de ise bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 10,7 artarak 79.9 milyar liraya çıktı.

Tasarruf Seferberliği
Akbank’ın 6 ay önce başlattığı ‘Tasarruf Seferberliği’ ile ilgili gelişmelerin duyurulduğu basın toplantısında konuşan Tözge, “Mart 2012’den bugüne kadar proje kapsamında 100’e yakın gönüllümüzle 2500’e yakın öğrenciye ‘Bankacılık ve Tasarruf’ konusunda eğitim verdik. 2012-2013 öğretim yılında 5000’den fazla çocuğa ulaşmayı hedefliyoruz” dedi. Akbank’ın geliştirdiği Mevduat Birikim Hesabı’nın büyük ilgi gördüğünü ifade eden Tözge, her ay yaklaşık 220 bin müşterinin Akbank’ta mevduat üzerinden düzenli birikim yaptığını söyledi. Galip Tözge, Türkiye’nin 168 ülke arasında tasarruf oranında 129. sırada bulunduğuna dikkat çekti.