Ev tamam, sıra mobilyada

2005 yılında satılan konut sayısı 1.3 milyona yükselince, sıra bu konutların döşenmesine gelmiş ve mobilya sektörü geçen yılı yüzde 40 büyümeyle kapamıştı.
Haber: NEVİN DONAT / Arşivi

İSTANBUL - 2005 yılında satılan konut sayısı 1.3 milyona yükselince, sıra bu konutların döşenmesine gelmiş ve mobilya sektörü geçen yılı yüzde 40 büyümeyle kapamıştı. İlk üç ayda yüzde 8.45 büyüyen sektör 2006'dan da umutlu. Kelebek Mobilya Genel Müdürü Nejat Çetin "İlk üç ay verilerinde genel bir düşüş vardı. Ama nisandan itibaren satılan evlerin teslimiyle ciddi bir büyüme olacağını tahmin ediyoruz" dedi.
Mobilya seçiminde artık sadece düşük ve orta gelir grubundaki müşterilerinin değil zenginlerin de öncelikle fiyata baktıklarını belirten Nejat Çetin "En çok satılan ürün fiyat aralığımız 1500-2500 YTL. Tüketici önce fiyata sonra markaya en son kaliteye önem veriyor. Biz de fiyatlarımızı indirebilmek için kaliteden ödün vermeden verimlilik artırarak maliyetlerimizi düşürdük" diye konuştu. Nejat Çetin, Rusya, ve Avrupa ülkeleri başta olmak üzere en fazla İngiltere ve Almanya'ya ürün ihraç ettiklerini bilgisini vererek şöyle konuştu: "İngiltere ürünlerimize çok iyi fiyat veriyor. İngiltere'ye 100 liraya sattığımız aynı malı Almanya'ya 80 liraya satabiliyoruz. Amerikan konsolosluklarının mobilyalarını da Kamerun, Gine, Sierra Leone'de aldığımız belge ile biz yaptık."
Metropol insanının minimalist, modern, fonksiyonel, tasarım öncelikli, modüler mobilyalar kullandığını belirten Çetin, eskiden salonların bir duvarını kaplayan vitrinlerin yerini daha ufak, işlevsel küçük büfelerin aldığını söyledi. Çetin, plazma televizyonların salonlara girmesiyle büfeden daha üzerine TV konan alçak mobilyaların tercih edildiğini ifade etti.
200 firma fuarda
İstikbal Pazarlama Müdürü Bilal Uyanık ise Boydak grubu olarak, 2006'da yüzde 25, 2007'de ise yüzde 20 büyüme hedeflediklerini söyledi. Uyanık, metropoller ve büyük kentlerde modern tasarımların ağırlık kazandığını, Anadolu'da tüketicilerin halen klasik mobilya gruplarını tercih ettiğini dile getirdi. Uyanık, YTL'nin değer kazanmasının ihracatı olumsuz etkilemediğini, 70'i aşkın ülkeye dışsatım yaptıklarını açıkladı.
İstanbul Mobilya Fuarı ise 200'ü aşkın katılımcıyla yarın İstanbul CNR Expo 'da açılacak. Fuar 23 Nisan'a kadar açık kalacak.