Ev tekstilinde 'ithalat cenneti' olduk

Ev tekstilinde 'ithalat cenneti' olduk
Ev tekstilinde 'ithalat cenneti' olduk
TETSİAD Başkanı Yaşar Küçükçalık uyardı: "Türkiye ithalat cennetine dönüşüyor."

Ev tekstil sektöründe 2012'nin ilk 6 ayında ortaya çıkan ihracat rakamları bir önceki seneyi arattı. Yılın ilk 6 ayında geçen yıla göre ev tekstili ihracatında yüzde 16,3 oranında azalma yaşandı. Türkiye Ev Tekstili Sanayicileri ve İşadamları Derneği Başkanı Yaşar Küçükçalık,"Ev tekstili ihracatımız düşüyor, Türkiye ithalat cennetine dönüşüyor. Önlem alınmazsa sanayimizde nefes darlığı başlayacak" diye konuştu. Küçükçalık, Türkiye’nin ev tekstili ihracatının 2012 yılının Ocak-Haziran döneminde, 2011 yılının aynı dönemine kıyasla yüzde 16,3 oranında azaldığını ve 838.1 milyon dolar olduğunu söyledi. TETSİAD'ın merkezinde konuşan Küçükçalık, “Türkiye'nin tekstil ve konfeksiyon ihracatıda yüzde 2,8 oranında düştü. Yüzde 16,3 azalma kaydeden ev tekstili sektörü, tekstil sektörü genelinden daha düşük bir performans sergiledi" dedi.

AB krizi olumsuz etkiledi

Küçükçalık, sektörün ihracatındaki düşüşün sebeplerini şöyle sıraladı: "Türkiye’nin tekstil ihracatının yaklaşık yarısını gerçekleştirdiği AB ülkelerinde ekonomik kriz, ihracatı olumsuz etkiledi. Ayrıca 2012 yılının Haziran ayında Türkiye’de pamuk fiyatı 3.47 TL/kg olarak açıklanırken, geçen senenin aynı ayına göre yüzde 36,79 oranında düştüğü hesaplandı. Bu düşüşlere bağlı olarak mamul birim fiyatlarında gerileme meydana geldi ve bunun sonucu olarak da toplam ihracat değerinin dolar bazında azalmasına yol açtı. Nitekim 2012 yılının Ocak-Haziran dönemde tekstil ihracatı değer bazında yüzde 4,1 azalırken, miktar bazında yüzde 14,2 oranında arttı."

Sanayi korunmalı 

Türkiye'nin ithalat cennetine dönüştüğünü vurgulayan Yaşar Küçükçalık, ev tekstili sektörünün mevcut teknolojik olanaklar ve bilgi birikimi ile her ürünü yapabileceğini söyledi Küçükçalık, "Üretimi, ihracatı ve istihdamı artırmak için sanayimizin korunması, ülkemizde üretim kabiliyeti olan malların ithalatında önlem alınması gerekir" dedi.

Rakamlarla Türk ev tekstili sektörü
Türkiye, 2011 yılında ihracatı ile ev tekstili ürünlerinde dünyanın en büyük dördüncü ihracatçısı oldu.

1. Çin % 48,8

2. Pakistan % 7,6

3. Hindistan % 6,2

4. Türkiye % 4,4

Türkiye'nin 2011 yılındaki 23.4 milyar dolarlık tekstil ve konfeksiyon ürünleri ihracatının yüzde 8,4'ü ev tekstili ürünlerinden oluştu. Türkiye’nin tekstil ihracatı, 2012 yılının Ocak–Haziran döneminde 2011 yılının aynı dönemine kıyasla yüzde 4,1 oranında azalarak 3,9 milyar dolara düştü. Bu azalma, Türkiye'nin genel ihracatı içinde tekstil ihracatının payının yüzde 6,2’den yüzde 5,4’e, sanayi ihracatı içindeki payının yüzde 7,4’den yüzde6,8’e inmesine yol açtı. Ancak ev tekstili sektöründe düşüş oranı daha yüksek. Ev tekstili sektörünün tekstil ve konfeksiyon ihracatından aldığı payın da yüzde 8,2’den yüzde 7’ye gerilemesine neden oldu. (EKONOMİ SERVİSİ)

bigPara.com