Evcil'e karapara suçlaması

'Bozuk Para Operasyonu'nda Bursa Cumhuriyet Savcısı'nın hazırladığı iddianamede yer alan raporda Erol Evcil'in, Türkiye İş Bankası'ndan 1994 yılından itibaren kullandığı üç yıllık kredilerin baştan itibaren 'dolandırıcılık' kastıyla alındığı belirtildi.

BURSA - 'Bozuk Para Operasyonu'nda Bursa Cumhuriyet Savcısı'nın hazırladığı iddianamede yer alan raporda Erol Evcil'in, Türkiye İş Bankası'ndan 1994 yılından itibaren kullandığı üç yıllık kredilerin baştan itibaren 'dolandırıcılık' kastıyla alındığı belirtildi. Bursa Cumhuriyet Savcılığı ve Emniyet Müdürlüğü'nce yedi ay süren çalışmanın ardından, Nesim Malki Cinayeti'nin azmettiricisi olarak suçlanan Erol Evcil ve gizli ortağı olduğu öne sürülen Hüseyin Kayapalı için hazırlanan iddianamede Maliye Bakanlığı Mali Suçlar Araştırma Kurulu'nun (MASAK), 17 Ocak 2001 tarihli inceleme raporunun sonuç bölümüne de yer verildi.
'Kasti dolandırıcılık'
Hazırlanan iddianamede, tutuklu sanık Erol Evcil'in, İş Bankası'ndan 1994-1997 yılları arasında dolandırıcılık kastıyla 3 trilyon 357 milyar lira ve 109 milyon ABD Doları kredi çektiği, bu paralarla karapara akladığı öne sürüldü. İddianamede, kredilerin baştan itibaren 'dolandırıcılık' kastıyla alındığı, mütemadi fiilin fabrika ve zeytin alımları ile 1997 yılı içinde tamamlandığı, bu işlemler sonucunda usulsüz olarak aktarılan toplam 109 milyon 98 bin 20 ABD Doları ve şirketlerin 09.08.2001 tarihi itibarıyla açık kredi riski olan 3 trilyon 357 milyar 401 milyon 994 bin lira tutarı kadar para ve factoring kullandığı, Evcil'in bu parayla karapara akladığı belirtildi.
Müdürlere dayak atmış
İddianamede, ilginç saptamalar yer aldı. Erol Evcil'in bir araya geldiği Hüseyin Kayapalı'nın 'Sen yorgun görünüyorsun' demesi üzerine, Erol Evcil'in, Erege Demir Çelik Fabrikası'nda çalıştığı anlaşılan Yunus Ayhan Damar'ı dövdüğünü söyleyip, Hazırlanan iddianamede çalışanlarına sert ve acımasız davranan Evcil'in, aynı fabrikada çalışan Yusuf Ayhan Damar'ı da dövdüğü, bunu da Kayapalı ile paylaştığı bilgilerine yer verildi.
Erol Evcil'in, şirkette müdür olarak çalışan ve daha önce kendisini döveceğini söylediği Ayhan Özdamar'ı, örgüt üyesi olarak gözaltına alınan Öznur Yönek ile tartıştığı için dövdüğü belirtildi. Evcil'in bu olayın duyulmaması için suç arkadaşı olan Muammer Bilgiç'i uyardığı kaydedildi.
Devlete yaklaşık 200 milyon YTL borcu bulunan Erol Evcil'in son üç yıl içinde 316 farklı kişi adına 100 milyon YTL para transferi yaptığı belirlendi. Evcil'in para transferi yaptığı kişiler arasında yer alan ve nüfus kayıt örneğinde 24 Eylül 2002 tarihinden itibaren devletten yaşlılık maaşı alan Turgut Bozkurt'un üzerinde 3 milyon YTL para olduğu belirtilip, bu durum, 'Olayın vahameti' olarak nitelendirildi.
Uzanların koleksiyonu
İddianamede devlete trilyonlarca lira borcu olduğu halde, bedelli askerlik yaptığı öne sürülen Erol Evcil'in, Cem Uzan'ın el konulan silah koleksiyonunu almak istediği belirtildi. Avcılığa karşı aşırı tutkusu olduğu bilinen Erol Evcil, Halis Selçuk Baran ile yaptığı görüşmede, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'nun (TMSF) satışa çıkardığı Uzanlara ait silah koleksiyonunun fiyatını sorduğu ve av tüfeklerinden almak istediği iddianamede yer aldı. Erol Evcil ve arkadaşlarının 'Karapara aklama', 'Çıkar amaçlı suç örgütü kurmak' ve 'Devleti dolandırmak' suçlarından 21 yıla kadar hapisleri istemiyle yargılanmasına önümüzdeki günlerde başlanacağı belirtildi.