Evde bile şarj olup 1000 km'de 9 liralık elektrik yakıyor

Evde bile şarj olup 1000 km'de 9 liralık elektrik yakıyor
Evde bile şarj olup 1000 km'de 9 liralık elektrik yakıyor

Elektrikli scooter?lar maksimum 80 kilometre hız yapabiliyor. Scooterlar tamamen sessiz çalışıyor.

Plug-in isimli scooter'lar tüm prizlerde şarj oluyor. 4.5 saatte şarj olan Plug-in scooter, 100 km yol yapıyor. Fiyatı ise 4 bin 300 liradan başlıyor
Haber: İLKER PEHLİVAN / Arşivi

İSTANBUL - Plug-in isimli Türk şirketinin Çin’de ürettirdiği yüzde 100 elektrikli motosikletler satışa çıktı. Tamamen elektrikle çalışan Plug-in scooter’lar benzinlilere göre 10’da bir oranında yakıt tüketiyor. Bu scooter’lar 1000 kilometrede sadece 9 TL’lik elektrik kullanıyor. Plug-in’in sahibi Yeşim Erez’in Uzakdoğu’da sadece Türkiye için ürettirdiği scooterlar’ın iki modeli var. 3000W modeli 4 bin 300 TL, daha güçlü olan 4000W ise 6 bin 500 liradan satılıyor. Bu fiyatlar neredeyse diğer benzinli scooterlar’la aynı fiyata denk geliyor.
Yeşim Erez, günde 50 km yapan bir scooter kullanıcısının haftada beş-altı gün bindiği takdirde yılda 1200 TL’lik yakıt harcaması yaptığını söylüyor. Aynı şartlarda Plug-in ise 100 lira yakıt tüketiyor. Scooter sahibi yılda 1100 TL kâr ederek üç yılın sonunda scooter’ın yarısını amorti ediyor. Erez, ayrıca benzinli motosikletlere göre bakım masrafının da olmadığını belirtiyor.
Plug-in motosiklerler istenilen prizde şarj ediliyor. Motosikletler 4.5 saatte tamamen şarj olup 100 kilometre yol yapıyor. Maksimum 80 kilometre hız yapan scooterlar, iki yıl garantili. Lityum ve silikon akülü motosikletlerin aküleri de bir yıl garantiyle sunuluyor. Egzozu olmayan Plug-in’ler tamamen sessiz çalışıyor.

Egzozu olmayan scooter
Benzinli Scooter’ler havaya yılda 2 metrik ton karbondioksit salıyor. Otomobillerde ise bu rakam 4-5 metrik tona çıkıyor. Plug-in scooter’da egzoz dumanı olmadığı için sadece elektrik üretiminde kullanılan kömür havayı kirletiyor. Ancak buna rağmen yıllık karbondioksit salınımı sadece 0.2 metrik ton oluyor. Yani diğer benzinlilerin salınımının 10’da biri kadar.
Yeşim Erez, üç-dört bayiinin iki hafta içinde satışa başlayacağını ve yılda 2 bin adetlik satış hedeflediklerini belirtiyor. Erez, bu scooterlar’ın filo kullanımında çok mantıklı olduğunu vurguluyor.