Evde tek kumanda dönemi

Intel'in yarattığı 'dijital yaşam-akıllı ev' konseptiyle artık DVD oynatıcı, TV, müzik seti, bilgisayar gibi ev içindeki tüm elektronik cihazları tek bir kumandadan yönetmek mümkün hale geldi.
Haber: HALE TÜZÜN / Arşivi

İSTANBUL - Intel'in yarattığı 'dijital yaşam-akıllı ev' konseptiyle artık DVD oynatıcı, TV, müzik seti, bilgisayar gibi ev içindeki tüm elektronik cihazları tek bir kumandadan yönetmek mümkün hale geldi. Intel işlemcisi kullanılarak geliştirilen platform sayesinde bir kumandayı kullanarak TV ekranından DVD izlerken aynı zamanda bilgisayarınızı kullanabilirsiniz.
Yani evinizdeki TV ekranından bilgisayara kaydettiğiniz fotoğraflarınıza bakabilir ya da müziğinizi başka bir odadaki herhangi bir cihazdan dinleyebilirsiniz. Bu konsepti yerleştirebilmek için Intel olarak yerli üreticiler için örnek bir ürün platformu hazırladıklarını söyleyen Intel Türkiye Müdürü Ege Ertem, "Biz eğlence bilgisayarı olarak nitelendirdiğimiz bir prototip hazırladık. 2006 yılının ilk yarısında yerli üreticilerin piyasada kendi modelleriyle yer almasını bekliyoruz. Bu teknolojinin 2006 yılında tamamıyla tüketicilere yayılacağını düşünüyoruz" dedi. Intel'in dijital yaşamı hayalden gerçeğe dönüştüren teknolojisini hayata geçirmek için Exper, Data, Casper ve Beko gibi yerli üreticiler harekete geçmiş bile...
Teknoloji dünyasında ne var?
Microsoft'tan AB'ye dava
Tekelleşmeyi önleme mevzuatı kapsamında Avrupa Birliği(AB) tarafından yaptırımlara uğrayan ABD'li bilgisayar yazılım devi Microsoft, bu kararın iptali için Avrupa Komisyonu aleyhine dava açtı. AB, 2004 yılı Mart ayında aldığı bir kararla geliştirdiği bilgisayar programlarıyla sektörde tekel yarattığı gerekçesiyle Microsoft'u 497 milyon avro ceza ödemeye mahkûm etmiş ve 'ticari sır' olarak kendine sakladığı programlarını kamuya açmaya ve rakip firmalarla paylaşmaya zorlamıştı. Para cezasını ödeyen Microsoft şirketi, bazı programlarını paylaşmayı da kabul etmiş, ancak AB'nin de tüm isteklerini yerine getirmesinin kendisini haksız yere zarara uğratacağını açıklamıştı.

İki günde 25 kılavuz satıldı
'Yön duygum gelişmemiş, devamlı yolumu kaybediyorum, tatile arabayla gideceğim ama nasıl?' diyenlerdenseniz NavTurk yol kılavuzunu denemelisiniz. Avuç içi büyüklüğündeki bu yol kılavuzunun içine 15 şehrin harita bilgileri yerleştirilmiş. 2006 sonuna kadar tüm Türkiye'yi haritalandıracak sisteme Otokoç bayilerinden sahip olabilirsiniz. Fuarın ilk iki gününde 25 adet satılan NavTurk için 10 ay süresince 89.5 YTL ödemeniz yeterli.

Karakollar 'çanta' gibi taşınacak
Gelişen teknolojiye ayak uyduran Emniyet teşkilatı da hizmetlerini mobil hale getirdi. Eskisi gibi başınıza herhangi bir olay geldiğinde karakola gitmenize, tutanak tutturmak için beklemenize gerek kalmadı. İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nün Mobil Elektronik Sistem Entegrasyon'un (MOBESE) içindeki projelerden biri olan Mobil-K ünitesiyle artık Emniyet teşkilatı taşınabilir bilgisayar ile bellek, dijital kamera ve yazıcıdan oluşan bir çantayla olay yerine geliyor. Ve sizin karakola gitmenize gerek kalmadan tutanağı tutuyor, olay yerinde delil topluyor ve merkeze gönderiyor. Şu anda İstanbul'daki 160 olay takip ekibinin aracında bu ünite bulunuyor.

Arabanızı teknoloji park etsin!
Park yeri bulma veya park etme konusunda zorlananların imdadına 'paralel park eden araba' projesi ilaç gibi gelebilir! Hacettepe Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü öğrencileri Serhat Bayrak ve Gökhan Kurtdere'nin bitirme tezi olarak hazırladığı bu projeye göre; aracın ön ve arkasında bulunan sensörler yardımıyla aracınız park edebileceğiniz büyüklükte boş bir yeri buluyor ve en doğru şekilde aracınızı park ediyor.

Hem çalıyor hem şarkı sözlerini gösteriyor
BenQ'nun küp şeklindeki tasarımıyla dikkat çeken bu cep telefonu Z2, size hem müzik dinleme hem de dinlediğiniz parçanın sözlerini ekrandan görme fırsatı veriyor. Ses kaydedici, MP3 çalar, dijital kamera özelliklerini aynı anda sunan bu ürün üç boyutlu ses efekti özelliğine de sahip.