Evdeki fazla eşyalarını koyacak yer bulamadılar, PratikDepo'yu kurdular

Evdeki fazla eşyalarını koyacak yer bulamadılar, PratikDepo'yu kurdular
Evdeki fazla eşyalarını koyacak yer bulamadılar, PratikDepo'yu kurdular

1.5 metreküp, 3 metreküp ve 7 metreküpten oluşan PratikDepo?ların aylık kirası 45 liradan başlıyor.

Pegasus Havayolları Başkanı Sabancı, ortağı olduğu PratikDepo'nun ihtiyaçtan doğduğunu söyledi. Ali Sabancı, 'Evdeki fazla eşyaları koyacak yer bulamadım. Pegasus'un deposuna kaldırdım, mobilyalar yüzme öğrendi. Bunun üzerine PratikDepo'yu kurduk' dedi

İSTANBUL - Ortakları arasında Pegasus Havayolları Yönetim Kurulu Başkanı Ali Sabancı, Tahincioğlu Holding İcra Kurulu Başkanı Özcan Tahincioğlu ile Haluk Emiroğlu, Reda Gargour ve Işıl Oytaç’ın bulunduğu PratikDepo, evindeki fazla eşyaları koyacak yer bulumayanların imdadına yetişiyor.
1.5 metreküp, 3 metreküp ve 7 metreküpten oluşan PratikDepo’ların aylık kirası KDV hariç 45 TL ile 135 TL arasında değişiyor. Sistem sayesinde evdeki fazla eşyalar PratikDepo çalışanları tarafından sökülüyor, depolanıyor. Sonra bu depolar ana merkeze götürülüyor. Üniversiteyi yurtdışında okuduğu için depo olayına çok alışkın olduğunu söyleyen Ali Sabancı, “Yurtdışında depoları çok kullandım. Çünkü ben üniversitede okurken yatakhanede kaldım. Üniversite öğrencisiyken inanın benim bile maddi sorunlarım vardı. Fazla eşyalarımı da hep depolarda tuttum. İstanbul’daki evimde de fazla eşyalar oluşmaya başlayınca bunları topladım ve Pegasus’un deposuna kaldırdım. Bir gün bir de baktım ki bizim depodaki mobilyalar yüzme öğrenmiş. Yani depoyu su basmış. 1.5 yıl önce bu projeyi anlattıklarında Melek Yatırımcı Grubu olarak ortak olmaya karar verdik” dedi. 

Evler küçüldü
İlk etapta 6 milyon TL yatırım yapmayı planladıklarını belirten Sabancı, bunun 1 milyon TL’sini hayata geçirdiklerini açıkladı. “Buradan milyar dolar kazanma peşinde değiliz” diyen Ali Sabancı, İstanbul’da 3 milyon hane olduğunu anlattı.Yurtdışında okudukları dönemde Ali Sabancı’nın depolama şirketlerinin en iyi müşterisi olduğunu belirten Özcan Tahincioğlu da, “Benim de eski eşyaları atmama gibi bir huyum var. Bu depo olayı benim için de çok iyi oldu. Günümüzde evler küçülüyor. İnsanlar daha çok rezidansta yaşamaya başlıyor. O zaman da fazla eşyaları koymak için yeni alanlara ihtiyaç duyuluyor. ‘Artı bir’ (odadaki fazla eşları alarak yeni bir alan yaratma) konsepti hayatı kolaylaştırıyor. Bu sayede eskiden giyim odası olarak kullanılan bir yeri oyun odasına ya da maç seyretme odasına dönüştürmek mümkün oluyor” diye konuştu.
Şuana kadar 700 kişiye hizmet verdiklerini söyleyen PratikDepo Genel Müdürü Işıl Oytaç da, “En çok çocuk odası, yazlık-kışlık eşya ve hobi malzemeleri depoluyoruz. Bu yüzden tatil şehirlerinden de büyük talep alıyoruz” açıklamasında bulundu. Pratik Depo müşterilerinin yüzde 60-70’ini kadınların oluşturduğuna dikkati çeken Oytaç, 10 sene içerisinde 56 bin müşteri hedeflediklerini kaydetti. PratikDepo’daki eşyalarına diledikleri zaman ulaşabilen tüketicilere ayrıca üç ayda bir kez depolarını eve ücretsiz olarak getirtme olanağı sunduklarını ifade eden Oytaç şöyle devam etti: “Böylece insanlar kentin daha merkezi ancak nispeten yüksek fiyatlı bölgelerinde daha küçük bir dairede oturabiliyor.” 

Eşyalar sigortalanıyor
PratikDepo ana deposunda, küçük (1.5 metreküp), orta boy (3 metreküp) ve büyük (7 metreküp) olmak üzere üç farklı PratikDepo çeşidi bulunduğunu anlatan Işıl Oytaç, “Küçük PratikDepo’ya, iki adet çamaşır makinesi veya bir buzdolabı sığarken, orta boy PratikDepo’ya sekiz adet çamaşır makinesi sığdırılabiliyor. Büyük PratikDepo ise 16 adet çamaşır makinesini ya da 2 metre boyunda altı adet buzdolabını saklayabilecek ve ortalama 40 metrekarelik alanı toparlayabilecek kapasitede” dedi.
Oytaç şöyle devam etti: “Kaza, yangın ve hırsızlığa karşı sigorta güvencesinde olan eşyalar, kullanıcının tercihine bağlı olarak PratikDepo elemanları tarafından evde paketleniyor ve anahtarın kullanıcıda kalması amacıyla kapısı bizzat kullanıcı tarafından kilitleniyor. Zarar görmemesi için koli, köpük veya yardımcı ambalaj malzemelerine sarılarak ana depoya taşınan eşyalar, kullanıcının ihtiyacı olduğunda, PratikDepo tarafından tekrar kapısına kadar getiriliyor. Böylece kullanıcı, kendine özel PratikDepo’sunun içinden arzuladığı eşyayı alabiliyor, yerine yenisini koyabiliyor. ” Oytaç, ana depolarının Şekerpınar, Yakacık, Tuzla ve Güneşli’de olduğunu anlattı. 
(Radikal)