Evine yalıtım yaptırmak isteyenlere Şekerbank'tan sıfır faizli kredi

Evine yalıtım yaptırmak isteyenlere Şekerbank'tan sıfır faizli kredi
Evine yalıtım yaptırmak isteyenlere Şekerbank'tan sıfır faizli kredi

Meriç Uluşahin İZODER Yönetim Kurulu Başkanı Sedat Arıtman ile krediye ilişkin bilgi verdi.

Yalıtımsız konutlar yüzünden Türkiye'nin yılda 10 milyar dolar harcadığına dikkat çeken Şekerbank yüzde 0 faizli yalıtım kredisi verecek

İSTANBUL - Türkiye’de konut stokunun yaklaşık yüzde 80’i olan 16  milyon konutun yalıtımı bulunmadığı için her yıl Türkiye’nin enerji faturasının 10 milyar dolar arttığını hatırlatan Şekerbank Genel Müdürü Meriç Uluşahin, “Sosyal sorumluluk projesi kapsamında İZODER’in danışmanlığı ile EKOkredi Yalıtım adı altında Türkiye’deki en ucuz maliyetli kredisini vermeye başladık. 12 aya yüzde 0 faizle verdiğimiz kredinin maliyetini İZODER, üyeleri ve Şekerbank olarak biz karşılıyoruz” dedi
Uluşahin, Şekerbank’ın ‘EKOkredi’ adıyla sunduğu kredinin tanıtım toplantısında, iki aylık süreçte toplam 15 milyon liraya yakın kredi kullandırdıklarını bildiren Uluşahin, “İlk etapta yalıtım kredisi dahil EKOkredi kapsamında 50 milyon lira bütçe ayırdık. Bu belki önümüzdeki yıl 100-150 milyon TL olur. Buradan yola çıkarak ‘EKOkredi Yalıtım’ kredisini hayata geçirdik. ilk etapta 1500-2 bin binaya ulaşmayı bekliyoruz” diye konuştu.

Öderken kazanacaklar
EKOkredi Yalıtım ürününü, 12 aya kadar sıfır faizle ve komisyonsuz olarak müşterilerine sunduklarını ifade eden Uluşahin, ısı yalıtımı ile elektrik faturalarında ve yakıt giderlerinde en az yüzde 50 oranında tasarruf sağlanabilirken, enerji verimliliği sayesinde 3 ile 5 yıl içinde yapılan harcamanın kendisini amorti edebildiğini anlattı.
Uluşahin, “Örneğin, bir apartman dairesinin aylık ortalama 250 lira elektrik ve yakıt gideri bulunduğunu düşünürsek, EKOkredi Yalıtım ile yapılacak ısı yalıtımı sonucunda, yakıt ve elektrik faturalarını yüzde 50 azaltarak 125 lira tasarruf sağlamak mümkün. Buna karşılık Şekerbank’tan 4 milyar 48 ay vadeli EKOkredi Yalıtım kredisine ayda 109 lira taksit ödeyerek her ay 16 lira tasarruf sağlanıyor. Sonuç olarak 48 ayda toplam 768 lira nakit, 49. aydan itibaren ise her ay 125 lira tasarruf sağlamak mümkün” dedi.

Danışman İZODER
İZODER Yönetim Kurulu Başkanı Sedat Arıman da, İZODER olarak teknik danışmanlık desteği vereceklerini söyleyip, “Dernek internet sitesinde 600 tane ısı yalıtım şirketi bulunuyor. O firmaların yalıtım yaptırmak isteyen kişi ve kurumlara tekliflerini İZODER gözden geçirip mühendisleri tarafından fiyatlandırılıp ondan sonra Şekerbank’ın kredilendirmesine imkân sağlanıyor. İZODER kendisine başvuran her kişi ve kuruluşa bu desteği veriyor. Ancak Şekerbank’ın kredilendirdiği yalıtımlarda İZODER iş tamamlanana kadar tüm aşamalarda denetleme yapacak” diye konuştu.

Faiz yüzde 8’in altına inmez
Ekonomide yılın ilk üç ayına göre bir kıpırdanma olduğunu ancak hızlı bir toparlanma beklenmemesi gerektiğini vurgulayan Uluşahin,faiz indirimine ilişkin de, “Merkez Bankası’ndan ağustos ayında bir faiz indirimi daha gelebilir. Ancak faizin yüzde 8’in altına inmesini beklemiyoruz. Faizdeki bu indirimler mevduat ve kredi faizlerine çok yansımayacaktır” yanıtını verdi.
Son aylarda ekonomide kıpırdanma yaşandığını da söyleyen Meriç Uluşahin buna karşın Türkiye’nin yılı yüzde 5-5.5 küçülme ile kapatabileceğini de ifade etti.