Evini depreme dayanıklı hale getir vergiden düş

Evini depreme dayanıklı hale getir vergiden düş
Evini depreme dayanıklı hale getir vergiden düş
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yeni gelir vergisi kanunu reformu ile enerji tasarrufu sağlayıcı harcamalara teşvik getirileceğini söyledi.

NEŞE KARANFİL

ANKARA - Şimşek, “Kiraya verilen gayrımenkul için yapılan ısı yalıtımı, izolasyon, enerji tasarrufu ve depreme karşı dayanıklılığı artırmaya yönelik harcamalar beyan edilen gelirden indirilecek” dedi. Edinilen bilgiye göre deprem sigortası da gelir vergisinden düşülebilecek. Şimşek ayrıca, gayrımenkul yatırım ortaklıklarına ilişkin kazanç istisnası ve bu istisnaya ilişkin koşulların revize edilerek daha adil bir yapıya kavuşturulacağını belirterek, yine gelir vergisi reformuyla, elektronik ticaret, web sayfası kiralama gibi faaliyetlerin gelir vergisi karşısındaki durumunun açıklığa kavuşturulacağını bildirdi. Şimşek, önceden hazırlanmış kira beyanamme sistemiyle, 371 bin yeni mükellefin kazanıldığını, ilk mükellefiyet tesisisin yüzde 144, beyan edilen toplam kira gelirinin yüzde 29 arttığını ifade etti.

Şimşek, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülen bakanlığının 2013 yılı bütçesi üzerinde milletvekillerinin soru ve eleştirilerini yanıtladı. Konut KDV’sine ilişkin sorulara Şimşek, konut teslimlerinde uygulanan KDV oranlarını vergi adaletini güçlendirecek şekilde gözden geçirdiklerini ifade ederek, “Bu sene içerisinde Bakanlar Kurulu karanının çıkmasını hedefliyoruz” dedi. Yasa çıkarken tasarının geldiği gün itibariyle bütün ruhsat almış projelerin hariç tutulduğunu hatırlatarak, “Kararnameyi çıkardığımızda bu hususu da dikkate alabiliriz; bu dönemde ruhsat alıp bu belirsizliği yaşayanlara yönelik, ama benim yetkimde olmadığı için söz vermiyorum. Sihirli formül yok ama bir şeyler yapılması gerektiği de ortada” diye konuştu. Örtülü ödenekle ilgili kanun çerçevesinde harcamaların yapıldığına dikkati çeken Şimşek, “mahremiyet olduğu için” bilgi vermenin söz konusu olmadığını belirtti.

bigPara.com