Evini yenile, vergiden düş!

Evini yenile, vergiden düş!
Evini yenile, vergiden düş!

Şimşek doğrudan vergilerin arttırılması ve adaletin sağlanmasına yönelik adım atacaklarını söyledi.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek deprem güçlendirmesi veya enerji tasarrufu için izolasyon yapanlara vergi indirimi müjdesi verdi.
Haber: NEŞE KARANFİL - nese.karanfil@radikal.com.tr / Arşivi

ANKARA - Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yeni gelir vergisi kanunu reformu ile enerji tasarrufu sağlayıcı harcamalara teşvik getirileceğini söyledi. Şimşek, “Kiraya verilen gayrimenkul için yapılan ısı yalıtımı, izolasyon, enerji tasarrufu ve depreme karşı dayanıklılığı arttırmaya yönelik harcamalar beyan edilen gelirden indirilecek” diye konuştu.
Şimşek ayrıca, gayrimenkul yatırım ortaklıklarına ilişkin kazanç istisnası ve bu istisnaya ilişkin koşulların revize edilerek daha adil bir yapıya kavuşturulacağını belirterek, yine gelir vergisi reformuyla, elektronik ticaret, web sayfası kiralama gibi faaliyetlerin gelir vergisi karşısındaki durumunun açıklığa kavuşturulacağını bildirdi. Bakan Mehmet Şimşek, önceden hazırlanmış kira beyanname sistemiyle, 371 bin yeni mükellefin kazanıldığını, ilk mükellefiyet tesisisin yüzde 144, beyan edilen toplam kira gelirinin yüzde 29 arttığını ifade etti. Şimşek, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülen bakanlığının 2013 yılı bütçesi üzerinde milletvekillerinin soru ve eleştirilerini yanıtladı. Şimşek, konut teslimlerinde uygulanan KDV oranlarını vergi adaletini güçlendirecek şekilde gözden geçirdiklerini ifade ederek, “Bu sene içerisinde bakanlar kurulu karanının çıkmasını hedefliyoruz” dedi.
Bakan Şimşek, Yasa çıkarken tasarının geldiği gün itibariyle bütün ruhsat almış projelerin hariç tutulduğunu hatırlatarak, “Kararnameyi çıkardığımızda bu hususu da dikkate alabiliriz. Sihirli formül yok ama bir şeyler yapılması gerektiği de ortada” diye konuştu. Örtülü ödenekle ilgili kanun çerçevesinde harcamaların yapıldığına dikkati çeken Şimşek, ‘mahremiyet olduğu için’ bilgi vermenin söz konusu olmadığını belirtti.

bigPara.com