Eviniz kontrol altında

Eviniz kontrol altında
Eviniz kontrol altında
Evlere kolayca kurulan, aydınlatma, iklimlendirme, güvenlik ve multimedya cihazlarını kontrol edebilen ve taşınırken sizinle gelebilen bir kontrol sistemi artık mümkün.

Control 4 İstanbul Bayii Genel Müdürü Volkan Maktav, Control4'un ABD ’de 2003 yılında kuruldğunu söyledi.  Sistemin 2009 yılında Türkiye pazarına girdiğini ve günümüze kadar 23 bayi sürecine ulaştığını belirten Maktav, "Bu geçen süre içinde, teknik ve satış olarak bayilerini en iyi şekilde eğitti, sadece satış odaklı değil çözüm odaklı, müşteri memnuniyeti üzerine kurgulanmış bir sistem oluşturdu. Şu anda piyasada bulunan hemen hemen tüm markalar aslında “otomasyon” yapıyor. Bunu da elektrik tabanlı bir şekilde, elektriği yöneterek yapıyorlar. Evinizde aydınlatmanızı bugün herhangi bir yapı marketten alabileceğiniz basit aletlerle zaten yönetebilirsiniz. Bunun için farklı çözümlere ya da evinizi boydan boya dolaşan kablolara, kocaman elektrik panolarına ihtiyacınız yok" dedi. 

Maktav, "Biz Control4 olarak evinizdeki bu sistemin yönetimini IP tabanlı yapıyoruz. Daha basit bir şekilde ifade etmek gerekirse, biz elektrik yerine onu açıp kapatan cihazı yönetiyoruz. Daha da ötesi multimedya, iklimlendirme, güvenlik, perde/panjur kontrolü gibi kullanıcının konforunu sağlayan tüm bileşenleri bir arada yönetebiliyoruz. Bunu kısaca tarif edecek olursak, örneğin salona girerken cep telefonunuzdaki uygulamadan bir tuşa basıyorsunuz, aynı anda seçtiğiniz film sisteme bağlı sabit diskinizden, medya oynatıcınız aracılığıyla TV’nizin HDMI kanalına aktarılıyor, aynı anda 5+1 ses siteminiz devreye giriyor, ışıklarınız yüzde 70 oranında kararıyor ve perdeleriniz kapanıyor. Size sadece oturup keyfini çıkarmak kalıyor. Sadece bunlar da değil. Aslında sistemin yapabileceklerinin sınırı sizin ihtiyaçlarınız ve hayal gücünüzle sınırlı. Üstelik tüm bunlar için evinizde kablo döşetmenize, kırıp dökmeye ve tadilata da gerek kalmıyor. Çünkü Control4 neredeyse tamamen kablosuz bir çözüm sunuyor. Evinizde oluşturacağımız iletişim ağı, iletişim kurabilen ve yönetilebilen tüm cihaz ve sistemleri yönetmemizi sağlıyor" diye konuştu. 

SANILDIĞI KADAR MALİYETLİ DEĞİL
Akıllı ev teknolojilerinin nimetlerinden yararlanmanın maliyetli olmadığını belirten Volkan Maktav, "Aslına bakarsanız, 1500 dolar ödeyerek alacağınız ‘controller’, ilk gün itibariyle evinizi akıllı hale getirecek tüm yazılıma sahip. Size sadece onun yönetebileceği cihazları sağlamak kalıyor. Ayrıca, controller’i koyduğunuz anda tüm multimedya ürünlerini zaten otomatik olarak yönetmeye başlıyorsunuz. İçeride yönetilebilir tüm cihazları yönetmeye başlayabiliriz. Evinizde her şeyin aynı anda, bir kerede ve tamamının yerinin ve işlevinin düşünülmüş olması da gerekmiyor. Çünkü sistem tak-çalıştır mantığına dayandığı için, sonradan rahatlıkla eklemeler yapabilir ve sistemi genişletebilirsiniz. Ayrıca en önemli detaylardan bir tanesi de marka bağımsız çalışıyor olmamız. Hiç kimseye şu TV’yi, bu ses sitemini veya başka herhangi bir markayı bu şekilde kullanmanız gerekir demiyoruz. Bu da müşterilerimize hareket serbestisi ve seçim imkanı sağlıyor. Bütün bunları sadece evlerde de yapmıyoruz. Siteler, rezidanslar, işyerleri, araçlar, oteller ve tekneler gibi pek çok alanda uyguluyoruz" açıklamasını yaptı. 

Volkan Maktav şöyle devam etti: 

"Ürünün nimetlerinden faydalanmak için ev sahibi olmaya gerek yok. Ürün taşınabilir, modüler özeliği ile kiracılar içinde çok cazip. Öncelikle şuna dikkat etmek gerekiyor: Kablolu sistemler için evinize bir yatırım yapmanız gerekir. Nedir bu? Her şeyin yerini planlamanız, ona göre kablolama yaptırmanız, altyapıyı sağlamanız gerekir. Bu da sahip olmadığınız bir ev için fazlasıyla lükstür. Biz burada kesin olarak hemen hemen herkesten ayrılıyoruz. Çünkü biz, evinizin içinde iletişimi sağlamak için sadece aydınlatma anahtarlarınızı bizimkilerle değiştiriyoruz. Böylece evinizde bir iletişim ağı kuruyor ve bu sayede cihazları kontrol etmeye başlıyoruz. Yani neredeyse kablo yok! Bu da bizim modüler olmamızı, istenilen şekilde ölçeklendirilmemizi sağlıyor."

"Yani ilk gün itibari ile bir odayı ve multimedya cihazlarınızı yönetebilirsiniz. Daha sonra buna istediğiniz ev bölümlerini dahil edebilirsiniz. Taşınacak ve daha büyük bir eve geçeceksiniz, tek yapmanız gereken bizi çağırmak ve evdeki Control4 ürünlerini yeni taşınacağız eve monte etmemizi istemek. Çünkü sistem minimum altyapıyla çalışıyor. Geçtiğiniz yeni evi isterseniz var olan sisteminizle yönetmeye devam edersiniz, isterseniz eklemeler yaparak daha fazla konfora sahip olabilirsiniz. Burada karar vermeniz gereken tek şey ne kadar konfora sahip olmak istediğiniz. Bu teknolojik olarak gözünüzü korkutmasın çünkü kullanacağınız tüm ekranlar aynı arayüze sahip ve kullanımları oldukça basit. Amacımız bu sistemi herkesin rahatlıkla kullanabilmesi ve faydalanabilmesi."

bigPara.com