'Ev'lenmenin altın kuralları

Düşen enflasyon ve faizler konut kredilerine ilgiyi arttırırken, reel faizin daha da düşmesi için öngörülen mortgage sistemi için kapı aralandı.

ANKARA - Düşen enflasyon ve faizler konut kredilerine ilgiyi arttırırken, reel faizin daha da düşmesi için öngörülen mortgage sistemi için kapı aralandı. Ankaralı ünlü emlakçı Salim Taşçı, sistemin yaygın işlemesi için faizlerin yüzde 1'in altına inmesi gerektiğine dikkat çekti ve konut sahibi olmak isteyenlere "Hücum etmeyin, seçici olun" uyarısında bulundu.
Taşçı, sistemin önündeki iki açmazın 'faiz ve enflasyon' olduğuna vurgu yaparken, sistemin işleyebilmesi için faizlerin yüzde 1'in altına inmesi gerektiğini vurguladı.
'Yüksek faiz batırır'
Taşçı, 1980'de ABD'de mortgage sistemini finanse eden kuruluşların, 500 milyar dolar zarar edip çoğunun battığı örneğini verirken, "Sebebi faiz olmuştur. Faizlerin artmayacağını hesaplayan kuruluşlar birkaç puan artan faizlere yenik düşmüşlerdir" dedi. Enflasyon ve faiz dengesindeki değişimin, sabit faiz uygulamasında finansman sağlayan kuruluşları, değişken faizde de kredi kullananların aleyhine işlediğine dikkat çeken Taşcı, enflasyon ve faizi tek hanede tutmanın önem taşıdığına vurgu yaptı. Taşçı'nın örneği, bankaların şu anda yüzde 1.35 seviyesinde kullandırdıkları kredilerin, düşen enflasyon ortamında yüksek kaldığına işaret ediyor.
Ayrıca, çok uzun vadeli konut kredisi alacakların mortgage sisteminin devreye girmesini beklemeleri de Taşçı'nın dikkat çektiği bir başka unsur. Sistemin, 2001 krizinde dip yapan inşaat sektörünü canlandıracağını sözlerine ekleyen Taşçı, "İrili ufaklı bin 100 kalem ürünü içinde barındıran sektör canlanırsa, 700-800 bin kişiye istihdam sağlar. 18 milyon taşınmaz mükellefinin olduğu Türkiye'de, toplumun yaklaşık üçte biri de kiradadır. Vatandaş, kira derdinden kurtulur. Olumlu yanlara karşın, iki yıl ikinci el konutta kira önemli oranda artar" dedi.
Vatandaşa öneriler
Salim Taşçı, mortgage sisteminin devreye girmesi durumunda, vatandaşların dikkat edeceği noktaları da şöyle sıraladı:

  • Hemen konut almak için acele etmeyin. Hücum etmeyin, seçici olun.
  • Konutun değerinin üzerinde olup olmadığını uzmanlarına danışarak öğrenin.
  • Pahalı alacağın gayrimenkul, baştan kaybetme anlamına gelir. Boşu boşuna 20-30 yıl borç ödeyeceksin demektir.
  • Bitmemiş konut alımında, teslim tarihinin 24 aydan fazla olmamasına dikkat edin. Sözleşmeleri uzmanlara kontrol ettirin.
  • Kullanacağınız krediler değişken faizli olmasın.
  • Ödeyemeyeceğiniz tutarda kredi kullanmayın.
  • Banka ile yapacağınız kredi sözleşmesini okuyun, uzmanlara danışın.
  • Yapı denetim dahil bina ile ilgili teknik konuları tetkik ettirin.