Evli, çocuklu ve 'vergili'

Brüt ücrette, otuz OECD ülkesi içerisinde, 24'üncü sırada yer alan Türkiye, evli ve iki çocuklu ücretli çalışana göre yapılan değerlendirmede, yüzde 30.4'le en fazla vergi ve sigorta primi ödeyen ülke konumunda bulunuyor.


Büyütmek için tıklayınız

ANKARA - Brüt ücrette, otuz OECD ülkesi içerisinde, 24'üncü sırada yer alan Türkiye, evli ve iki çocuklu ücretli çalışana göre yapılan değerlendirmede, yüzde 30.4'le en fazla vergi ve sigorta primi ödeyen ülke konumunda bulunuyor.
OECD'nin belirlemelerine göre Türkiye'de çalışanlar, brüt kazançlarının yüzde 30.4'ünü vergi ve prim olarak kamu kesimine aktarıyor. Türkiye, Yunanistan, Yeni Zelanda ve Meksika dışındaki ülkeler, ücretliler arasında evli ve çocuk sahibi olanlara önemli vergi indirimleri yapıyor.
Bu nedenle bekâr bir çalışan üzerindeki vergi ve sigorta yüküne göre yapılan sıralamada 7'nci sırada kalan Türkiye, evli ve iki çocuklu bir çalışana göre yapılan sıralamada ise yüzde 30.4 oranıyla, OECD'nin ücretliler üzerine en fazla kamusal yük yükleyen ülkesi konumuna yükseliyor.
Sıralama, işçi ve işverenin ödediği vergi ve sigorta primleri açısından da geçerli. Türkiye, yüzde 42.7'ye varan istihdam üzerindeki kamusal yükle evli ve iki çocuklu çalışanlar açısından ilk sırada bulunuyor.
Bekâr bir çalışanın vergi ve sigorta yükü sıralamasında Türkiye'nin
üzerinde bulunan tüm ülkeler, evli ve çocuk sahibi ücretlilerine önemli ölçüde vergi indirimi yaptığı için, evlilere göre yapılan sıralamada Türkiye'nin altına iniyor. Danimarka evli ve iki çocuklu bir çalışanın vergi ve sigorta yükünde 11.8 puan, Belçika 24.1 puan, Almanya 22.4 puan, Hollanda 10.8 puan, Polonya 2 puan, İsveç 9.1 puan indirim yapıyor.
Bekâr bir ücretlinin vergi ve sigorta yükünün OECD ortalaması yüzde 25 düzeyinde bulunurken, evli ve iki çocuklu bir ücretlide ise ortalama yük yüzde 13.1'e kadar iniyor.