Evlilik Migros'a yarayacak

Migros, geçen yıl 1.9 milyar YTL olan yurtiçi cirosunu, Tansaş'ın satın alınmasıyla birlikte katlayarak 2006 yılında 3.8 milyar YTL'ye ulaştırmayı hedefliyor.

İSTANBUL - Migros, geçen yıl 1.9 milyar YTL olan yurtiçi cirosunu, Tansaş'ın satın alınmasıyla birlikte katlayarak 2006 yılında 3.8 milyar YTL'ye ulaştırmayı hedefliyor. Koç Holding ve Migros'tan dün yapılan yazılı açıklamada, 2006 yılı için yeni döneme atılım planları ile giren Migros'un, bir taraftan entegrasyonu hızla tamamlama çalışmalarını sürdüreceği, diğer taraftan yeni yurtiçi ve yurt dışı yatırımları yapacağı kaydedildi.
Tansaş'ın yüzde 78.1 oranındaki hissesi önceki gün 351.4 milyon doları peşin olmak üzere toplam 427 milyon 212 bin 270 dolara Migros ve Koç Holding'e devredildiği açıklandı.
Mağaza sayısı 717'ye çıktı
Migros'un, Tansaş'la birlikte bugün yurtiçinde toplam 717 mağaza (Tansaş 217, Migros 500 mağaza) ve 473 bin 875 metrekare (Tansaş 134 bin 189, Migros 339 bin 686 metrekare) net satış alanı ile hizmet vereceğini açıklayan Koç Holding önümüzdeki döneme ilişkin stratejisini şöyle sıraladı:
"Rekabet Kurumu'nun birleşmeye yeşil ışık yakması ile beraber, Migros ve Tansaş ekipleri hızla bir entegrasyon sürecine gireceklerdir. 2006 yılının ilk yarısına kadar entegrasyon sürecinin büyük ölçüde tamamlanarak, Migros'un teknolojik yapısı kısa sürede Tansaş'a adapte edilecek. Tüm mağazaları, stokları, sipariş ve sevkıyatları online sistemde çalışan Migros, iki sistemi birbiriyle uyumlu hale getirecek. Bu arada en iyi örneklerden sentez oluşturulacak. Entegrasyonda amacın birleşmeden dolayı üst üste konulan değerden daha büyük bir değer yaratmak olduğu ve bundan da en çok tüketicilerin kazançlı çıkacağı, tüketicilere daha uygun fiyatlı ürün sunmanın mümkün olacağı sistem yaratılacak."
Çalışan sayısı 12 bin
Koç Holding ve Migros'tan yapılan açıklamada şöyle denildi: "Türk perakende sektöründe bu boyutta birleşme hem kurumsal, hem çalışanlar açısından tarihi fırsat yaratıyor. Bugüne kadar birbirine rakip iki kuruluş, şimdi el ele vererek tüm uygulamalarını birbiriyle paylaşıp, dışarıdan görülen resmi içeriden tamamlayacak. Bu yeni dönem 7 bin Migros çalışanı ve 5 bin Tansaş çalışanı için itici bir enerji veriyor."
Ciro ikiye katlanacak
Migros, Tansaş'ın satın alınmasıyla 2009 yılı satış hedeflerinin 2006 yılında geçilmiş olacağını da duyurdu. Sözkonusu açıklamaya göre, iki yılda yurtiçi cironun iki misline çıkması hedefleniyor. 2004 yılını yurtiçinde perakende sektörünün lideri olarak 1.9 milyar YTL ciro ile kapatan Migros'un 2006 sonunda yurtiçi cirosunun 3.8 milyar YTL olmasının amaçlandığı bildirildi. Koç Holding'den yapılan yazılı açıklamada, Tansaş entegrasyonu sonrasında, iki şirketin toplam büyüklüğünden daha fazla bir değer yaratılmasının öngörüldüğü vurgulandı.
Koç 351 milyon doları peşin ödedi
Doğuş Grubu bünyesindeki Tansaş'ın Koç Grubu'na devri önceki gün gerçekleşti. Toplamı 427 milyon 212 bin 270 dolar satış bedeliyle yapılan satışta hisse devri önceki gün itibarıyla tamamlandı. Hisse devir bedelinin 351 milyon 454 bin 448 dolarlık kısmı peşin tahsil edildi. Bakiye bedel her altı aylık dönemin sonunda beş senede 10 eşit taksitte olmak üzere vade farkı olan 21 milyon 868 bin 237 dolarla birlikte toplam 97 milyon 626 bin 59 dolar olarak ödenecek. Tansaş'ın önceki gün gerçekleştirilen yönetim kurulu toplantısında, yönetim kurulu başkanlığından istifa eden Aclan Acar'ın yerine Koç Holding'i temsilen ilk genel kurulun onayına sunulmak üzere yönetim kurulu üyesi sıfatıyla Fevzi Bülend Özaydınlı atandı. Özaydınlı'ya A grubu imza yetkisi verildi. Yönetim kurulu üyeliğinden istifa eden Faik Servet Topaloğlu'nun yerine ise Migros'u temsilen Kamil Ömer Bozer getirildi. Tansaş'ta A grubu imza yetkisine de sahip olacak olan Ömer Bozer, halen Koç Holding Gıda, Perakendecilik ve Turizm Grubu Başkanlığı görevini de sürdürüyor.