Evlilik ve halka arzlarda patlama

Evlilik ve halka arzlarda patlama
Evlilik ve halka arzlarda patlama
Kasım ayında küresel şirket birleşmeleri ve halka arzlarda rekor kırıldı. Şirketlerin 4.3 trilyon dolarlık nakiti daha var. 2011'de daha büyük bir rüzgâr gelebilir.

Kriz önlemleri ile iki yıldır maliyet kesintisine giderek cebini nakitle dolduran küresel şirketler evlilik ve halka arzlarda gaza bastı. Kasım ayı şirket birleşmeleri ve hisse ihraçlarında rekor kırdı. Thomson Reuters ’ın araştırmasına göre ekim ayında 197.6 milyar dolar olan küresel şirket birleşmelerinin büyüklüğü kasımda 212 milyar dolara fırlayarak son yılların en hareketli ayına imza attı. 

2010 başından bu yana ise şirket evlilikleri 2.1 trilyon dolara ulaşarak önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 38 yükseliş kaydetti. Birleşmelerin yüzde 28’i ise Asya’da gerçekleşti. 

Küresel krizde iflas etmiş General Motors (GM) gibi dev şirketlerin borsaya geri dönüşü hisse senetleri piyasalarındaki yükselişi tetiklerken, şirketler tahvil ihraçlarında da rekor kırdı. GM etkisiyle kasım ayında küresel hisse senetleri piyasalarındaki işlem hareketliliği 2009 Aralık ayından bu yanaki en güçlü seviyesine çıktı, 133.6 milyar dolarlık işlem gerçekleştirildi. 

Yine kasımda ABD’li GM’den Malezyalı Petronas’a, Avustralyalı QR National’den İtalyan enerji devi Enel’e kadar birçok dev şirketin gerçekleştirdikleri ihraçlarla 50.1 milyar dolar ile tüm zamanların aylık halka arz rekoru kırıldı. 

Hong Kong ve Şenzen lider
 
Şu anda ise küresel şirketlerin elinde 4.3 trilyon dolarlık nakit para var. 2011 yılının da 2007’den bu yana görülmüş en yoğun ‘şirket evliliği senesi’ olacağı iddia ediliyor. Son verilere göre finans sektörü dışındaki şirketlerin nakit para ve kısa vadeli yatırımlarının büyüklüğü Asya’da 1.88 trilyon dolar, ABD’de 1.3 trilyon dolar, Avrupa’da ise 1.17 trilyon dolar. 

Hong Kong Borsası’nda gerçekleştirilen halka arzların büyüklüğü 48.6 milyar doları ile geçen senenin aynı ayını ikiye katladı. Şenzen Borsası’nda ise bu yıl başından beri 284 şirket halka açıldı. Hong Kong ve ABD’nin Nasdaq borsalarında halka açılan şirket sayısı toplamı bile ancak 71’i bulabildi.

İMKB ’de arzlar GYO ağırlıklı
Dünyada özellikle Asya’da halka arz çılgınlığı yaşanırken, İMKB de 2010 yılında başlattığı halka arz seferberliği ile yeni şirketlere kapısını açtı. 2010 başından beri 20 şirket hisse senetlerini halka arz ederken 3 borsa yatırım fonu da işlem görmeye başladı. 

En büyük halka arzı 625 milyon TL ile Emlak GYO gerçekleştirirken, TSKB GYO 54.5 milyon TL’lik, Torunlar GYO 56.3 milyon TL’lik, Martı GYO 54 milyon TL’lik ihraçlara gitti. GYO’lar dışında en yüksek halka arzları ise 57.5 milyon tl ile İhlas Yayın Holding, 18 milyon TL ile Koza Altın , 31.6 milyon TL ile Aksa Enerji ve 26.4 milyon TL ile İhlas Gazetecilik gerçekleştirdi. İMKB Başkanı Hüseyin Erkan ise geçen hafta yaptığı açıklamada 2011’de büyük halka arzlar beklediklerini ve bu arzlardan elde edilecek toplam hasılatın 10 milyar lirayı aşacağını söylemişti. Mısır ve Rusya gibi ülkelerle de ortak fonlar yolda. FİNANS SERVİSİ

bigPara.com

  ETİKETLER:

  Borsa

  ,

  İMKB

  ,

  Altın

  ,

  Mısır

  ,

  Reuters