'Evvelallah faiz yine yerini bulur'

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Merkez Bankası'nın gecelik faizleri artırmasıyla başlayan eleştirelere yanıt verdi. Erdoğan şunları söyledi:
Haber: TARIK IŞIK / Arşivi

KAYSERİ - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Merkez Bankası'nın gecelik faizleri artırmasıyla başlayan eleştirelere yanıt verdi. Erdoğan şunları söyledi: "Bundan 3-3.5 yıl önce devlet yüzde 69 faizle borçlanıyordu. Şimdi yüzde 17 ile borçlanıyoruz. Hesap ortada. Yüzde 69'u görmüyor. Bu ara 3-3.5 puan oynayınca, 'AKP iktidarı geri gitmeye başladı' dediler. Bundan hoşlanıyorlar, zevkleniyorlar. Merak etmeyin, evvelallah bu yine yerini bulacak. Yere sağlam basıyoruz. Emin adımlarla yürüyoruz. Ekonomik programdan, mali disiplinden taviz yok ve hortumculara yer yok. Bunu artık böyle bilelim."
'Zorunlu' müjdesi
Dünya Ticaret Merkezi'nde düzenlenen AKP Kayseri İl Kongresi'ne katılan Başbakan Erdoğan, 'Zorunlu Tasarruf Mevduatı Fonu'nda biriken paraların işçi ve memurlara dokuz gün içinde tamamının ödeneceğini de açıkladı. Başbakan şöyle konuştu:
'Bu parayı niye kestiler?'
"3 Kasım'da nasıl bir Türkiye devraldık, bugün nasıl bir Türkiye var. Zorunlu Tasarruf Mevduatı Fonu'nda biriken rakam, 14,5 katrilyon liraydı. Bu parayı işçiden, memurdan kestiler. Hangi siyasi iktidarlar kesti? Bunun içinde ANAP'ı, MHP'si, DSP'si, CHP'si, DYP'si vardı. Bu paraları niye kestiler? Birilerine yapacakları ödemeler vardı ya, hortumculara falan aktardıkları paralar vardı ya, işte onun için."
"İşçi, memur bunu kendi arzusuyla vermiyordu" diye sözlerine devam eden Erdoğan şunları söyledi: "Size nema vereceğiz dediler, bu paraları böyle kestiler. Geldik... Arkadaşlar önümüze bu tabloyu koydu. 'Açın kasayı. Var mı böyle bir para?' dedik, 'Yok' dediler. Ne var bunun yerine? 'Kâğıt var' dediler. Bu, para yerine geçiyor mu? Hayır. 'Öyleyse biz bu kâğıdı bir vesika kabul edelim. Devlet, vatandaşına borçlu olamaz' dedik. Şimdi bunu ödemeye başladık ve inşallah dokuz gün sonra 14.5 katrilyon liranın tamamını ödemiş olacağız."
'İmarzedeye ödeyeceğiz'
İmarzedelere de gerekli ödemeyi yapacaklarını ifade eden Erdoğan, "Bu ülkede geçmişten bu yana zadeler vardı, bir de onların zedeleri vardı. Bu zedelere 8.5 katrilyon ödemek durumundaydık. Çünkü devlet, bankalar için güvence vermişti. Bunun gereği olarak dedik ki, bu parayı ödemek zorundayız. 8.5 katrilyonun şu ana kadar 6.5 katrilyonunu ödedik. Kalan 2 katrilyonu da Ocak 2007'ye kadar ödeyeceğiz. Böylece yaptığımız ödemeler 21 katrilyonu buldu" dedi.
'Bize uşak diyorlar'
AKP iktidarına 'IMF'nin uşağı' denildiğini de anımsatan Başbakan Erdoğan şöyle konuştu: "Bugüne kadar kimseye uşak olmadık, olmayız. Biz, milletimizin onuru için mücadelemizi bu ana kadar haysiyetli bir şekilde sürdürdük, sürdüreceğiz. İlkemiz şudur; biz bugüne kadar dik durduk, ama dikleşmedik. Bu uşaklıkları başkaları yapmış olabilir. Ama AKP iktidarı asla bu duruma düşmemiştir. Bizden önce birçok stand-by anlaşması imzalanmıştır. Biz de imzaladık. Sürekli borç almışlardı. Biz göreve geldiğimizde toplam alınmış borç, 23.4 milyar dolardı. IMF'ye olan şu anki borcu 11 milyar dolardır. Bu parayı AKP iktidarı ödedi."