Eximbank'ta faiz indi

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Türk Eximbank tarafından uygulanan, bir yıla kadar vadeli Türk Lirası ihracat kredileri programlarının faiz oranlarında iki puan indirim yapıldığını açıkladı.

ANKARA - Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Türk Eximbank tarafından uygulanan, bir yıla kadar vadeli Türk Lirası ihracat kredileri programlarının faiz oranlarında iki puan indirim yapıldığını açıkladı. Bakan Tüzmen, yaptığı yazılı açıklamada, ihracat sektörünün rekabet gücüne getireceği katkıyla, ihracatta sağlanan ivmenin sürdürülmesinde etkili olması beklenen yeni faiz oranlarının bugünden geçerli olduğunu belirtti.
Enflasyona karşı verilen mücadelede önemli mesafe alındığına da dikkati çeken Bakan Tüzmen, "Bu durum, piyasa faiz oranları üzerindeki olumlu etkisinin kalıcı olması açısından, hükümetimizin mali disipline ve yapısal reformlara büyük önem verdiğinin göstergesidir" dedi. Bakan Tüzmen, makroekonomik dengelerde sağlanan iyileşmenin, mali sektöre etkisinin gecikmeli olduğuna da işaret ederek, şöyle devam etti:
"İhracata yüzde 10-14 faiz oranları ile kredi kullandırılan yeni dönemde, Eximbank'ın sektöre olan desteğinin artarak süreceğine inanıyorum. Banka, 1 Ocak-10 Haziran'da 5 bin 670 kredi işlemi gerçekleştirdi."