'Ey Merkez Bankası' doları fırlattı!

'Ey Merkez Bankası' doları fırlattı!
'Ey Merkez Bankası' doları fırlattı!
İsviçre'nin sürpriz kararıyla başlayan dolardaki artış, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Merkez Bankası'ndan faiz indirim talebini yinelemesiyle hız kazandı. Erdoğan'ın konuşması öncesinde 2.30 lira dolayında hareket eden dolar 2.3265 liraya kadar tırmandı

RADİKAL - Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan , Türkiye Genç İşadamları Konfederasyonu üyeleriyle toplantısında yaptığı konuşmada, "Dünyada herkes faizleri indirirken bizim Merkez Bankamız hala aynı yerde duruyor, inmiyor, neyi bekliyorsun sen? Şimdi Merkez Bankası bağımsızdır diyebilirler, ben de bağımsızım, Cumhurun sesi olarak bunu yapmak durumundayız, gerekirse çağırıp kendileriyle bunu konuşacağız, bu iş böyle yürümez" dedi.

Erdoğan'ın bu konuşması öncesinde 2.30 lira dolayında hareket eden dolar 2.3265 liraya kadar tırmandı. Dolar daha sonra 2.3240 - 2.3250 aralığında hareket ederken, dolar karşısında tarihi düşük düzeylere inen euro, konuşma öncesi 2.67 lira düzeyindeyken 2.6985 liraya kadar çıktı.

İsviçre Merkez Bankası dün aldığı sürpriz karar ile euro başına 1.20 frank olarak tuttuğu minimum kur uygulamasına son verdi ve mevduat faizini de yüzde "eksi" 0.75'e düşürdü. İsviçre Merkez Bankası Başkanı Thomas Jordan, "Bu kaçınılmaz kararı daha fazla erteleyemezdik" dedi.

İsviçre'nin kararı ile dün akşam saatlerinde 2.30 liranın üzerine çıkan ancak yönünü tekrar aşağı çevirerek 2.28 lira düzeyine kadar gerileyen dolar, gece 2.33 lirayı da geçti. Dolar sabah saatlerinde 2.3140 lira düzeylerine yükselirken, euro güne 2.69 liranın hafif üzerinde başladı ve yarı yarıya iki dövizden oluşan döviz sepeti 2.50'ye çıktı.

bigPara.com

  http://www.radikal.com.tr/127383912738393

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Bağımsız olanlar - user964235

  Bir cumhurbaşkanı görevi sırasında layüsel olabilir ama kuvvetler ayrılığının sac ayakları olan yasama, yürütme ve yargının hepsine müdahale etme hakkı nereden geliyor anlamak mümkün değil.. Milli irade bu değildir.. Aksi taktirde bu demokrasi değil başka bir yönetim tarzı olur..

  dersen dolar fırlar - user383887

  MERKEZ BANKASI BAĞIMSIZ. Siz BAĞIMSIZ değil TARAFSIZSINIZ. BAĞIMSIZ bir kuruma "hele MERKEZ BANKASINA" kimse karışamaz, talimat ve emir veremez.

  Herşeye müdahale etmese - user771112

  Doların ateşini Erdoğan fırlatıyor.