Ey tüketici!
İlgilen-bilgilen...

Sanayi Bakanı Ali Coşkun, 'İlgilen-bilgilen' sloganı eşliğinde,
'Tüketiciyi Bilinçlendirme Kampanyası' başlattı. Bakanlık, yeni yılda yürürlüğe giren 10 puanlık KDV indirimleri için kontrolleri de başlattı.

ANKARA - Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, 'İlgilen-bilgilen' sloganıyla 'Tüketiciyi Bilinçlendirme Kampanyası' başlattı. Yeni yılda yürürlüğe giren 10 puanlık KDV indirimleri de Sanayi Bakanlığı'nca kontrol ediliyor.
Tüketiciyi bilinçlendirme kampanyasını basın toplantısıyla tanıtan Sanayi Bakanı Coşkun, kampanya ile hayatın her alanında yer alan tüketim pratiklerinin, daha kaliteli düzeye yükselmesinin sağlanacağını söyledi.
Başbakan Tayyip Erdoğan da, destek verdiği kampanyanın dün akşam gerçekleşen galasında yaptığı konuşmada tüketicinin korunması gereken değil, hakkını savunan taraf olması gerektiğini ifade etti. Başbakan Tayyip Erdoğan, "Bugün ülkemizde modern bir tüketici kanunu var" dedi.
Spot filmler ve afişler
Kampanya kapsamında, ayıplı mal, ayıplı hizmet, kredi kartı, kampanyalı satışlar, kapıdan satışlar, tüketici sorunları, hakem heyetleri, garanti belgesi, paket tur, devre tatil, etiket-tarife ve fiyat listeleri, süreli yayınların promosyon kampanyaları gibi toplam 17 konuda spot filmler ulusal televizyon kanallarında gösterime girecek, radyo anonsları ve bilbord ilanları yanında halka broşürler dağıtılacak.
Kampanya nedeniyle çeşitli skeçler hazırlandı. Skeçlerde, 'En Son Babalar Duyar' dizi filminde 'Hallederiz Kadir' lakabıyla, 'üçkâğıtçı damat' rolünü oynayan tiyatro sanatçısı Levent Ülgen ile tavuk etlerinin hormonlu olup olmadığına dair son çıkışıyla dikkati çeken spor yorumcusu Erman Toroğlu gibi ünlüler yer alıyor. Skeçlerin ardından 'Bu sizi korumaz, yasa sizi korur' sloganıyla tüketiciler, Alo-175 numaralı telefonlara şikâyetlerini bildirmeye yönlendirilecek. Coşkun, Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun'daki son değişikliklerin, 'doğru, etkin ve her kesimin anlayabileceği' bir biçimde hedef kitleye anlatılacağını, tüketicilerin haklarını kullanmaları konusunda teşvik edilmelerinin sağlanacağını söyledi. Coşkun, bir soru üzerine, geçmişte ekonominin kriz dönemlerinde kazançtan vergi alınamadığı için dolaylı vergilere yüklenildiğini hatırlatırken, ekonominin rayına oturmaya başlamasıyla KDV oranlarında indirime gidildiğine işaret etti.
KDV indirimlerine sıkı takip
Gıda, sağlık ve eğitim gibi alanlarda bazı ürün ve hizmetlerde yüzde 18 olan KDV'nin yüzde 8'e düşürüldüğünü anımsatan Coşkun, "Bakanlığıma bağlı il ve ilçe müdürlükleri, fiyatları kontrol ediyor" dedi. Coşkun, 670 Yeni Türk Lirası'na kadar olan şikâyetlerin ilçelerde ve illerde oluşturulan hakem heyetlerine başvurularak çözülebileceğini ve bu kurulların kesin yetkisi olduğunu söyledi.