Eylemle başladı uzlaşmayla bitti: Kamu işçisine yüzde 3+5.5 zam

Eylemle başladı uzlaşmayla bitti: Kamu işçisine yüzde 3+5.5 zam
Eylemle başladı uzlaşmayla bitti: Kamu işçisine yüzde 3+5.5 zam

Zonguldak?ta maden işçileri bir saatlik iş bırakma eyleminde toplu halde yer aldılar. Bildirinin okunduğu eylemde işçiler baretlerini çıkarmadı. FOTOĞRAF: ORHAN AKYÜZ / AA

300 bin kamu işçisi için Türk-İş ve hükümet arasındaki pazarlık anlaşmayla sona erdi. 2009 yılı ilk altı ayda yüzde 3, ikinci altı ayda yüzde 5.5 zam yapılacak, düşük ücretler 60 TL artırılacak. 2010 yılının ilk ve ikinci altı ayında yüzde 2.5'ar zam var

ANKARA - Kamuda 300 bin kamu işçisini kapsayan toplu iş sözleşmesinde hükümet ile sendikalar arasında aylardır süren, Başbakan’la Türk-İş’in grev restleşmesine kadar varan görüşme hükümetin teklifini altı ay için yüzde 1.5 artırmasıyla varılan uzlaşmayla sonuçlandı. Kamu işçilerinin maaşlarında 2009 yılı için yüzde 3 + 5.5’lik, 2010 yılı için de yüzde 2.5+2.5’luk artış alacak.
Hükümet tarafında toplu sözleşme görüşmelerini sürdüren Devlet Bakanı Hayati Yazıcı ile Türk-İş heyeti arasında dün gerçekleştirilen 2.5 saatlik görüşmede, daha önce yüzde 3+4 olan hükümet teklifini yüzde 3+5.5 olarak revize etmesiyle uzlaşma sağlandı. Görüşmenin ardından açıklama yapan Hayati Yazıcı, “İşçi maaşlarına 2009’da yüzde 3+5.5 zam yapılacak. 2010’da yüzde 2.5+2.5 zam ve enflasyon farkı yapılacak. 1100 TL altında olan işçilere 2010 yılında 60 TL ek ödeme yapılacak. En düşük maaş alan işçiye yüzde 18.8 zam yapılmış oldu” dedi.
Bakan Yazıcı, enflasyon oranının zam oranını geçmesi halinde aradaki farkın ödeneceğini sözlerine ekledi. Yazıcıya göre 1 puanlık zam bütçeye 103 millyon TL yük getiriyor. Böylece toplusözleşmeler  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın resti ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün, Türk-İş’e ‘İyi niyetle bitirin’ telkininin gölgesi altında sonuçlandırıldı.

Eylemler işe yaramadı
Türk-İş geçtiğimiz hafta hükümet ile toplu sözleşme pazarlığında uzlaşma sağlanamaması nedeni ile grev kararı almıştı. Bu kapsamda dün sabah, kamuda çalışan binlerce işçi toplu sözleşme pazarlığında bir sonuç alınamaması nedeni ile üretimden gelen gücünü bir saat durdurdu. Eylemin Ankara ayağında sendika konfederasyonları başkanları ve işçiler 08.30’da TEDAŞ Genel Müdürlüğü’nün önünde toplandılar. Hükümet ile toplu iş sözleşme görüşmelerini yürüten Türk-İş’in organize ettiği eyleme Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız, Hak-Sen Genel Başkanı Ayhan Çivi, BASK ve KESK’e bağlı sendikaların yöneticileri de katılarak destek verdi.
Türk-İş bünyesindeki işçilerin yanı sıra Hak-İş ve DİSK üyesi işçiler de eyleme katılarak iş bıraktı. İşçiler burada, ‘İş, ekmek yoksa barış da yok’, ‘Hükümet şaşırma, sabrımızı taşırma’, ‘Vur, vur inlesin, hükümet dinlesin’ şeklinde sloganlar attı. Basın açıklaması yapan Türk-İş Başkanı Mustafa Kumlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, ‘Ya yüzde 3’ü, yüzde 4’ü alın, almazsanız da greve gidin’ sözlerini anımsatarak, “Hükümeti bizimle restleşmeye değil, uzlaşmaya çağırıyoruz” dedi. Öğle saatlerinde basın açıklaması yapan Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, işçilere “Elbette grev çalışanın hakkı. Biz hükümet olarak bunu arzu etmeyiz ama grev hakkını kullanmanın sendikalara yüklediği bir maliyet var. Grevde kamunun ücret ödeme açısından bir tasarrufu da olur” diye seslendi.
Saat 9.30’da sona eren bir saatlik iş bırakma eyleminin ardından işçiler tekrar mesailerine dönerken, hükümet adına görüşmeleri yürüten Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, saat 15’te Türk-İş yöneticileri ile masaya oturmadan önce düzenlediği basın toplantısında küresel kriz nedeni ile ekonomide makro ekonomik rakamların geçen yıllara göre kötü olduğunu söyledi ve anlayış istedi. Yazıcı, küresel kriz nedeni ile işsizlik oranının artış gösterdiğini dile getirirken, krizden önceki dönemde yapılan zamların enflasyonun üzerinde olduğuna dikkat çekti.
“Elbette grev çalışanın hakkı. Biz hükümet olarak bunu arzu etmeyiz ama grev hakkını kullanmanın sendikalara yüklediği bir maliyet var. Grevde kamunun ücret ödeme açısından bir tasarrufu da olur” dedi. Sözlerinin tartışılacağını fark eden Yazıcı, “Tabii bu da bizi mutlu etmez” diyerek düzeltmeye çalıştı. Yazıcı, “Siz grevle ortaya çıkacak üretim kaybının maaş tasarrufundan daha düşük olacağını mı düşünüyorsunuz” sorusuna, ‘sadece bir durum tespiti yaptım, grev kararına sevinmeyeceğiz’ yanıtını verdi.
“Özel sektörde bırakın artışı, indirimler yapılıyor” diyen Yazıcı, “Erdemir’de yüzde 30’luk maaş indirimi yapıldı. Türk Telekom, yüzde 3+3.5 ile sözleşme yaptı. Biz kamu işçisinden ücret indirimi fedakârlığı da beklemiyoruz. Gerçekleşecek enflasyon kadar zam verelim, diyoruz. Çalışanlar bu örnekleri görerek hesabını yapmalı. Bunlara dikkat etmeden, ‘grev, eylem planı’ diyorsanız sayın Başbakan da düşüncelerini kamuoyu ile paylaşmıştır” dedi. 

Teklif Türk-İş’ten
Yazıcı, sabah saatlerinde Türk-İş yönetimi ile görüştüklerini, işçi tarafından kendilerine yeni bir teklif sunacağını belirterek, “Sanırım bu teklif sonucunda hep birlikte sizin karşınıza çıkarak bir açıklama yaparız” dedi.
Hayati Yazıcı bu sözleriyle görüşmelerin anlaşmayla sonuçlanacağı beklentisini dile getirdi. 

‘Bir noktada uzlaşılmalıydı’
Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, kamu toplusözleşme görüşmelerinin tamamlanmasının ardındansa Başbakanlık Merkez Bina’daki çerçeve protokol imza töreninde yaptığı konuşmada,yoğun bir çalışma ve bütçenin bütün imkânları zorlanmak suretiyle görüşmeleri sonuçlandırdıklarını söyledi. Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu ise varılan uzlaşma noktasının hayırlı olmasını dileyerek, “Bu oranlar elbette ki kayıplarımızı tümüyle telafi etmiyor. Biz istediğimiz zam oranına tam olarak ulaşamadık, ama bu hepinizin bildiği gibi bir toplu pazarlık ve bir noktada uzlaşmak gerekiyor” dedi. Toplusözleşme müzakereleri başladığından bu yana hep görüşmeleri masada bitirmek istediklerini vurguladıklarını anımsatan Kumlu, bu yönde ellerinden gelen bütün gayreti gösterdiklerini dile getirdi. Mustafa Kumlu, “Bu süreçte attığımız her adımda arkamızda duran teşkilatımıza, bize destek veren işçi, memur konfederasyonlarına, meslek örgütlerine, katkıda bulunan herkese teşekkür ediyorum. Bu sözleşmenin ülkemize, işyerlerine ve işçilerimize hayırlı olmasını diliyorum” dedi. 

‘Vermezlerse greve gideriz’
Dün sonuçlanan görüşmeler bir ara tıkanmış ve ‘Buyursunlar greve gitsinler’ diyen Başbakan Erdoğan’ın sözleri üzerine Kumlu,’ Bizim için neler yapmışlar, neler, neler... Biz farkında değilmişiz. Onlar için en önemlisi bizimle diyalog içinde sorunları çözmekmiş. 25 Haziran gecesi saat 3’te, bir yasa değişikliği geçirdiler Eeclis’ten. Hani o kölelik düzenindeki kiralık işçilik var ya, onu getiriyor. Esir pazarı kuruyorlar. Çalışma Bakanı ile yaptığımız toplantıda bu düzenlemeye karşı çıkmıştık” diye tepki göstermişti. (Radikal) 

En düşük ücret 789 TL olacak
Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, kamu toplusözleşme görüşmeleri sonunda imzalanan protokolle işçilerin ocak ayından bu yana biriken ücret farklarının bütçe imkânları doğrultusunda gecikmeksizin ödeneceğini bildirdi. Yazıcı, bu protokolden 241 bin 153 kamu işçisi ve aileleriyle 1 milyon kişinin faydalanacağına dikkati çekerek, protokolün imzalanmasına katkı veren herkese teşekkür etti. Türk-İş’in önerilerini sabah Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a ilettiklerini anlatan Yazıcı, görüş ve talimatlarını alarak protokolü imzaladıklarını söyledi. Devlet Bakanı Yazıcı konuşmasında daimi kadroya geçirilen işçilere ilişkin değerlendirmelerde de bulundu. Yazıcı, kadroya geçirilen işçilerden  sınava girip başarılı olarak kadro ve derecelerinde değişikliğe hak kazananlara, atandıkları derecenin ücretlerinin verilmesi konusunda toplu iş sözleşmelerinde gerekli düzenlemelerin yapılacağını ifade etti. Yazıcı, kategoride bir değişiklik yapılmayan sosyal haklarda ise ücret zammı oranında artışa gidileceğini belirtti. Devlet Bakanı Yazıcı, konuşmasında zamlar sonrasında temmuz ayında ücretlerde yaşanacak değişimlere ilişkin şu
bilgileri verdi.

* En düşük 666 TL olan ücret kümülatif yüzde 18.5 zamla 123 TL artacak.

* 1000 TL olan ücret kümülatif yüzde 15 zamla 152 TL artacak.

* 1200 TL’lik ücret kümülaütif yüzde 8.7 zamla 104 TL artacak.

* 1500 TL’lik ücret kümülatif 8.7 zamla 130 TL artacak.

* 1750 TL ücret kümülatif 8.7 zamla 152 TL artacak.

* 2000 TL ücret kümülatif 8.7 zamla 173 TL artacak.

Bir saatlik iş bırakma eylemi hareketli geçti
Halay çektiler 
Hakkâri’de Türk-İş’e bağlı sendikacılar AKP önünde başlattıkları protesto eylemlerini dün de bir saat iş bırakarak sürdürdü. Kürtçe türküler eşliğinde halay çektiler.
FOTOĞRAF: BEHÇET DALMAZ / DHA

İşçiler buluştu 
 Türk-İş Başkanı Mustafa Kumlu bir saatlik çalışmama eylemi için işçilerle birlikte TEDAŞ Genel Müdürlüğü önündeydi. Eyleme diğer sendika başkanları da destek oldu.
FOTOĞRAF: VOLKAN FURUNCU / AA

İçeri girmediler
 
TEDAŞ’ın Adıyaman Göksü Edaş Müessesesi önünde toplanan kamu işçileri, bir saatlik iş bırakma eylemi için binanın girişinde toplandılar. İşçiler günün anısına fotoğraf çektirdi.
FOTOĞRAF: FADIL BİNZET / DHA

Özel idareden başladı Türk-İş Temsilcisi Mehmet Solak ve sendika çalışanları, il özel idaresi önünde toplu iş sözleşmelerini protesto ederek bir saat işe geç başlama eyleminde bulundu.
FOTOĞRAF: TANER ORAL / DHA