Eylül ayında 104 bin kişi kart borcunu ödeyemedi

ADANA - Tüketiciler Birliği Onursal Başkanı Bülent Deniz, kredi kartı borcunu ödemeyenlerin sayısının 722 bini aştığını söyledi. Eylül sonu itibariyle kredi kart borcunu ödemeyenlerin sayısında rekor artış gerçekleştiğini savunan Deniz, “Sadece Eylül ayında 103 bin 94 kişi, kredi kartı borcunu ödeyemedi. Böylece yılın dokuz ayında, kredi kart borcunu ödeyemeyenlerin sayısı 722 bin 473’e ulaştı” dedi.

Ekonomik kriz tetikledi
Bir tüketicinin ortalama iki kredi kartı kullandığı düşünüldüğünde, ödemesi yapılmayan kart sayısının da bu oranda artacağını ifade eden Deniz, şöyle konuştu: “Kredi kartları yanında ferdi kredi kullanan 435 bin 75 tüketici de borcunu ödeyememiştir. Ekim ayı itibariyle Türk halkının bankalara olan kredi kartı ve ferdi kredi borç stoku 120.2 milyar TL olmuştur. Türkiye’nin 2010 yılı bütçesi büyüklüğünün 287 milyar TL olarak açıklandı. Kredi kartı ve ferdi kredi borç stoku 120 milyar lirayı aştı. Bu rakam 2010 yılı bütçesinin yarısına tekabül ediyor. Geçtiğimiz yıl eylül ayında başlayan küresel ekonomik kriz, tüketicileri yüksek borç stoku ile yakalamıştır. Geçen bir yıllık dönemde de tüketicilerin borç stoku artmaya devam etmiş, ödememe durumu da rekor seviyelere ulaşmıştır.”
Tüketiciler Birliği Onursal Başkanı Bülent Deniz, bu süreçte kredi kartı borçlarının yapılandırılarak ödenmesi ve tasfiyesi amacıyla çıkarılan 5915 sayılı yasanın beklentileri karşılamadığını ifade etti. Bülent Deniz, “Kapsamı dar tutulan yasadan yararlanarak kredi kart borcunu yapılandıran tüketici sayısı beklenenin oldukça altında kalmıştır” diye konuştu. (anka)