Eyüp Aşık: Beni Çakıcı aradı

Mesut Yılmaz ile ilgili duruşmada tanık olarak dinlenen eski bakanlardan Eyüp Aşık da konuyla doğrudan bir ilişkisinin bulunmadığını, iddiaların da doğru olmadığını savundu.

ANKARA - Mesut Yılmaz ile ilgili duruşmada tanık olarak dinlenen eski bakanlardan Eyüp Aşık da konuyla doğrudan bir ilişkisinin bulunmadığını, iddiaların da doğru olmadığını savundu. Başkan Mustafa Bumin'in Soruşturma Komisyonu'nda verdiği ifadesini hatırlatması üzerine Aşık, kendisinin orada anlattıklarının Türkbank'ın 1996'da satışa çıkarılması ile ilgili olduğunu buradaki davanın ise bu satışla ilgisinin bulunmadığını anlattı. Aşık, o dönemde kendisine telefon eden bir şahsın "Türkbank satılacak ve bu satıştan rüşvet verilecek" dediğini söyledi. Ancak elde bir delil olmadığı için herhangi bir girişimde bulunmadığını ifade eden Eyüp Aşık, zaten Türkbank'ın 1996'da da satışının yapılmadığını ifade etti.
Aşık, bir soru üzerine, telefon eden kişinin Alaattin Çakıcı olduğunu, Çakıcı'nın bu satıştan 20 milyon dolar rüşvet verileceğini söylediğini aktardı. Bu iddiayı ciddi bulmadıkları için o zaman kamuoyuyla da paylaşmadıklarını belirten Aşık, Soruşturma Komisyonu'nda anlattığı olayın, 1996 yılına ait olduğunu, bu davayla ilgisinin bulunmadığını tekrarladı. Başsavcıvekili ihbar mektubuyla ilgili gerekli araştırmanın yapılmasını istedi.