Eyvah kesinti yine olacak!

Eyvah kesinti yine olacak!
Eyvah kesinti yine olacak!
Enerji Bakanlığı yetkilileri önceki gün 6 ili etkileyen elektrik kesintisinin tekrarlanmama garantisi olmadığını dile getirdiler. Yetkililer ABD'de bile 36 saatlik kesinti olduğunu hatırlattılar.
Haber: NEŞE KARANFİL - nese.karanfil@radikal.com.tr / Arşivi

ANKARA - Enerji Bakanlığı önceki gün İstanbul başta olmak üzere Sakarya, Kocaeli, Tekirdağ, Kırklareli ve Edirne’yi etkileyen elektrik kesintisinin tekrarlanmama garantisi olmadığını açıkladı. Bakanlık yetkilileri arızanın kötü hava koşullarından kaynaklandığını ileri sürerek dünyada da böyle büyük kesintilerin yaşandığını öne sürdü. ABD’de 2003 yılında yaşanan büyük kesintiyi hatırlatan bakanlık yetkilileri bugün bir değerlendirme toplantısı yapılacağını dile getirdi.
Elektrik kesintisi Bursa Tepeören’deki trafonun kötü hava koşullarından etkilenmesi ile başladı. Trafodaki bazı teçhizatların hava koşullarından etkilenmesi üzerine sıkıntının başladığı, bu durumun İstanbul’un Anadolu yakasına verilen elektriği olumsuz etkilediği belirtildi. Anadolu tarafında elektrik sıkıntısı baş gösterince bu sefer Avrupa yakasına elektrik veren Ambarlı, Hamitabat ve Unimar santrallarına yüklenme oldu. Ayrıca doğalgazda da sıkıntı olunca bu santrallara gaz verilemedi. Üniteler devreye giremedi. 380 bin voltluk sistemdeki arıza domino etkisiyle 6 ili birden vurdu. 

Parçalar etkilendi
Yetkililer, Bursa’daki trafonun hava koşullarından etkilendiğini belirterek, “Olmaması gereken bir şeydi ama kötü hava koşulları bazı parçacıkları etkiledi. Çok kötü hava koşullarında her zaman olabilecek bir şey. Yapılması gereken; bakımları daha düzenli yapmak” dediler. Kocaeli ve İstanbul’da elektriklerin kesilmesiyle birlikte birçok fabrikada da üretim sıkıntısı yaşandı. Yetkililer elektrik kesintisiyle birlikte sanayicinin uğradığı kayba ilişkin maliyet hesabı yapıldığını söylediler.

Mühendislere göre sorun teknik eleman eksikliği
İstanbul Elektrik Mühendisliği Odası Başkanı Erhan Karaçay Radikal’e yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Tüm santrallar ürettiği enerjiyi enerji nakil hatlarıyla dağıtım merkezlerine iletir. Arıza santrallarda değil iletim hattındaydı. Bursa Ovacık Doğalgaz Kombine Çevrim Santralı’nda bir arıza yoktu. Ürettiği enerjiyi yolladığı Adapazarı iletim hattındaki trafonun patlamasıyla arıza oldu. Bundan dolayı doğazgaz çevrim santralları da devre dışı kaldı. TEİAŞ’ta, kamuda yeterli teknik eleman istihdam edilmemekte. Yeterli bakım-onarım yapılmamaktadır.”

BAKAN YILDIZ: BİR DAHA OLMAYACAĞININ GARANTİSİNİ VEREMEYİZ
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, dünyada, birçok büyük şehirde sistem arızası nedeniyle elektrik kesintilerinin yaşandığını belirterek, “Bunun bir daha olmayacağının garantisini veremeyiz, ama olmaması için bütün tedbirleri alıyoruz. Hafta sonu yaşanan kesintiye de arkadaşlarımız büyük bir gayretle müdahale ettiler. Onlara teşekkür ediyorum” dedi.ABD 36 saat karanlıkta kaldı
Kuzey Amerika ve Kanada’da elektrik şebekelerini birbirine bağlayan enterkonnekte sistemin aksaması nedeniyle New York ve Ohio eyaletlerinde nükleer elektrik santralları durdu, New York ve diğer büyük kentlerde elektrikler 36 saat boyunca kesildi. 60 milyon kişiyi etkileyen kesintinin 30 milyar dolarlık maliyeti olmuştu. Ayrıca iki yıl önce Kaliforniya’da da benzer bir elektrik kesintisi yaşanmıştı.

bigPara.com

  http://www.radikal.com.tr/107573410757342

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Yeri geldiğinde mangalda kül bırakmayız - South pole

  Siyasilerimiz gün be gün Türkiye'yi şuradan şuraya getirdik diye laf kalabalığı yapıp Türkiye'nin gelişmişliğinden, zenginliğinden dem vururlar. Rakamlarla oynarlar. Gelişmişlik, uygarlık, çağdaşlık vatandaşın cebine girdisiyle ölçülür. Örneğin: Kişi çağdaşlığın getirdiği üretim maddelerinden ne kadarını ne kadar emek karşılığı alabiliyor. Bir evi, bir arabayı, bir Kg eti, bir litre akaryakıtı ya da diğer tüketim maddelerini gelişmiş ülkelere kıyasla ne kadar zaman emek karşılığı alabiliyor. Bunlar önemli. En azından bir ülke insanı bir kg et için 15 dakika çalışarak elde ederken bizim insanımız bir kg et için yarım yada bir gün çalışarak elde edebiliyorsa gülerler gelişmişlikten söz edene. Hele hele şu elektrik kesintileri. Bugüne göre çağdaşlık dışı. Yaşadığım ülkeye 1974 yılında geldim. İnanırmısınız hilafı yok bir kez olsun elektrik kesintisine rastlamadım bugüne kadar. Bırakın aldatmacaları. Kafalarımızı kuma gömmüyelim lütfen.

  Asıl Elektrikli Arabalar Geldiğinde Mum Depolayın - eaglegemini

  Şu halde bile memlekette elektrik kesintisi oluyor. Nükleer santral yapsalar da olur. Neden mi? Çünkü elektrik şebekesi organize olmayı, düzenli olmayı gerektiriyor. Bu da biz türklerin yapamadığı bir şey. Önümüzdeki yıllarda milyonlarca araç elektrikli olacak. Türkiyede ise herkes biryerlerden arabasını şarj edecek, kaçak, legal vs. İşte o zaman buyrun cenaze namazına....