Eyvah Yimpaş atılım yapacak!

Bir tiyatro 'Uyar'laması
Basın toplantısında 'çanak' sorular sorduran Yimpaş Holding Başkanı Dursun Uyar, topladığı paraları ödemekten söz etmezken, mağdurların sesi olan Radikal'i suçladı. 2007'nin 'atılım yılı olacağı' da belirtildi.

* * * * * * * * * *
Radikal yazdı polis doğruladı
Coşkun, Aksu ve Çiçek'in 2003'te birlikte kurdele kestiği Dursun Uyar'ın hedefi dün Radikal'di. Uyar, Almanya'da öldürülen sekiz Türk'ün de 'Yimpaş mağduru' olduğuna ve bu yüzden Alman polisinin soruşturma yaptığına ilişkin manşeti gösterdi. Emniyet, cinayetlerin Yimpaş ilişkisinin soruşturulduğunu ama bir ize ulaşılamadığını açıklamıştı.
Haber: ADİL KÜÇÜK / Arşivi

İSTANBUL - Hakkındaki iddialara yanıt vermek için dün basın toplantısı düzenleyen Yimpaş Holding Başkanı Dursun Uyar, Radikal'i, askerleri ve SPK'yı suçladı. Toplantının başında, 'Uzun bir sohbet olacak. Her sorunuza içten yanıt vereceğim' diyen Uyar, soru cevap bölümünde tiyatro oyununu sahneye koydu.
Her soru hakkını İslamcı bir gazetenin muhabirine tanıyan ve daha önceden hazırlandığı izlenimi veren, özetle, 'Size neden bu kadar haksızlık yapılıyor'un değişik versiyonlarını yanıtlayan Uyar, Radikal'i havaya kaldırarak çıkan haberleri gösterdi. Radikal'i yalancılıkla itham eden Uyar'a, "Çanak soruların dışındakilere de yanıt verecek misiniz?" sorumuz üzerine salonu terk etti.
'Erdoğan beni kastetmedi'
Toplantıda, 'Ortaklardan paraları toplarken geri ödemeyeceğinizi söylediniz mi?' sorusunu yanıtsız bırakan Uyar, 'Erdoğan sizden nefret ettiğini söyledi. Ne diyorsunuz?' sorusuna, "Beni kastetmemiştir. Tabela şirketlerini anlatmıştır" yanıtını verdi. SPK Başkanı Doğan Cansızlar'a da meydan okuyan Uyar, "O şahıs ayak yapıyor. Bu yılı da atmatmak istiyor. 'Yimpaş'ın hakkından ben gelirim ancak' mesajı vermeye ve bir yıl daha görevde kalmaya çalışıyor. Kendisini canlı yayında hesaplaşmaya çağırıyorum" dedi.
Askerlere suçlama
Yimpaş'ın batırılmak istendiğini söyleyen Uyar, bunun temellerinin 28 Şubat'a gittiğini öne sürerek, "Bazı çevreler bizi batırmak için olağanüstü çaba sarfediyor" diyerek askerleri işaret işaret etti.
Hakkındaki tüm iddiaları reddettiğini yineleyen Uyar, saldırılarını Doğan Grubu üzerinde yoğunlaştırdı. Yönelttiğimiz sorulara da, "Sen emekçisin karışma" diyerek yanıt vermedi. Özellikle Doğan Grubu gazetelerinin aleyhlerine haber yaptığını ileri sürerek, bu gazeteler ve kendileri için 'dolandırıcı' sözünü kullanan 15-20 yazar hakkında da dava açma hazırlığında olduğunu anlattı.
Yimpaş'ın ne AKP'ye ne de herhangi bir tarikata destek vermediğini de belirten Uyar, Yimpaş'ın "yeşil sermaye" olup olmadığının sorulması üzerine de, "Yimpaş Türk sermayesidir. Rengi de albayrak rengidir" dedi.
'2007 atılım yılımız olacak'
Dağıtılan bültende de, 2007'de Yimpaş'ın pek çok yeni mağaza açacağı ve değeri 500 milyon doların üzerinde olan Aytaç'ın halka arzının hedeflendiği kaydedildi.
Bu arada, Uyar'ın suçlamalarının kaynağını oluşturan 'Almanya'daki seri cinayetlerin ortak noktası Yimpaş mı?' haberi ile ilgili Emniyet'ten yapılan açıklama 3 Kasım'da gazetede yer almıştı.
Uyar Radikal'i okumamış
Uyar'ın 'Emniyet'in açıklamasını görmediler' dediği ancak kendisinin görmediği açıklama Radikal'de şöyle yer almıştı: "Almanya'da son beş yılda işlenen sekiz seri cinayetin kurbanlarıyla Yimpaş arasında bir bağlantı saptanamadı. Almanya'da 2000-2006 arasında yedi Türk ve bir Yunan seri cinayete kurban gitmişti. Hepsi de Ceska marka tabancayla işlenen cinayetleri soruşturmaya başlayan Alman polisi, Kassel eyaletinde 10 Nisan 2006'da öldürülen Haliç Yozgat'ın babasının ve amcasının Yimpaş'a 50 bin avro kaptırdığını tespit etti. İlk cinayete kurban giden Enver Şimşek'in Aytaç şirketinin ortağı olduğu yönündeki duyumları da araştıran Alman polisi, Türk meslektaşlarından bilgi istedi. Nürnberg'de çiçekçilik yapan Şimşek'in Aytaç firmasına ortak olduğunu gösteren bir belgeye ulaşamayan Türk polisi, bunu Almanya'ya iletti.
Radikal'in haberinin ardından Alman polisi, ulaştığı bilgileri Türk Emniyeti'ne aktardı. Buna göre Alman polisi, diğer kurbanlar Abdürrahim Özdoğru, Süleyman Taşköprü, Halil Kılıç, Yunus Turgut, İsmail Yaşar ve Yunan Theodoros Boulgerider'in Yimpaş'a para kaptırdığını gösteren bilgi ve bulgu elde edemedi.