F-16'ları ABD iyileştirecek

Türkiye ve ABD, 117 adet Türk F-16'sının 1.1 milyar dolara (yaklaşık 1.5 milyar YTL) modernize edilmesini içeren anlaşma imzaladı. Modernize edilen ilk F-16 2009'da uçacak, proje 2013'te tamamlanacak.

ANKARA - Türkiye ve ABD, toplam 117 Türk F-16'sının 1.1 milyar dolara (yaklaşık 1.5 milyon YTL) modernize edilmesini içeren bir anlaşma imzaladı. Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül'ün anlaşmanın 'hükümetten hükümete' olduğunu belirtmesine karşın, ABD'nin Ankara Büyükelçisi Eric Edelman ısrarla 'askerden askere' ilişkiden bahsetti.
Plan: 2040'a kadar hizmet
Gönül ile Edelman, imza attıkları anlaşmanın kapsamını dün Milli Savunma Bakanlığı'nda düzenledikleri ortak basın toplantısıyla açıkladı. Buna göre, ilk aşamada Türkiye'nin sahip olduğu 117 adet F-16 uçağı modernize edilecek. Daha sonra 100 uçağın daha modernize edilmesi gündeme gelecek. Modernize edilen ilk F-16, 2009 yılında uçacak. Proje 2013'te tamamlanacak. 2040'lı yıllara kadar hizmet vermesi beklenen F-16'ların avionik ve elektronik harp sistemleri modernize edilecek ve son teknoloji ürünü silahlarla donatılacak. Yüzde 50 yerli sanayi katkıda bulunacak.
Gönül ve Edelman, Türk F-16'larının ABD Hava Kuvvetleri'ndeki F-16'larla aynı özelliklere kavuşacağını söyledi.
20 milyon dolarlık sertifika
Basın toplantısı boyunca Gönül'ün projenin 'hükümetten hükümete' olduğunu vurgulamasına karşın, Edelman'ın 'askerden askere' ilişkilere atıfta bulunması dikkat çekti. Gönül, anlaşmayla, Kayseri 2. Hava İkmal Bakım Merkez Komutanlığı'na, C -130 kargo uçaklarının bakım ve onarım kabiliyetini uluslararası platformlarda kullanmasına olanak tanıyacak 20 milyon ABD Doları değerindeki sertifikanın da kazandırıldığını açıkladı.
'İncirlik halledilmeli'
Milli Savunma Bakanı Gönül ile ABD Büyükelçisi Edelman basın toplantısında, İncirlik Üssü'nün lojistik merkez olarak kullanılması yolunu açacak kararnameyle ilgili soruları da yanıtladı. Gönül, bu konuda Türkiye'nin kararının sorulması üzerine, "Bu bir Bakanlar Kurulu kararıdır. Cumhurbaşkanı onaylamadan olmuyor. Bir günlük meseledir. Onaylanır, açıklanır" dedi. Edelman ise kararname ile ilgili sürecin henüz tamamlanmadığını, sürecin sonlanmasının ardından teknik görüşmelere bir an önce geçilmesini arzu ettiklerini söyledi. İncirlik Üssü'ne ilişkin kararnamesi onay için önceki gün Çankaya Köşkü'ne gönderilmişti.