F-35'lerin yarısı Türkiye'de üretilecek

Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, maliyetinin 11-12 milyar doları bulması beklenen yeni nesil savaş uçağı projesi F-35'lerin, 5-6 milyar dolarlık bölümünün Türkiye'de üretiminin amaçlandığını söyledi.

WASHINGTON - Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, maliyetinin 11-12 milyar doları bulması beklenen yeni nesil savaş uçağı projesi F-35'lerin, 5-6 milyar dolarlık bölümünün Türkiye'de üretiminin amaçlandığını söyledi. ABD'deki temasları hakkında bilgi veren Gönül, Türkiye'nin şu ana kadar F-35'lerde 4.2 milyar dolarlık yerli katkı payı sağlamasının söz konusu olduğunu ve varılacak anlaşma çerçevesinde bu rakamın 5-6 milyar dolara çıkarılmasının amaçlandığını kaydetti. Gönül, Türkiye'nin F-35 projesine katılımının, Avrupa'nın ürettiği Eurofighter'ların alımına ilişkin kararla ilgisi olmadığını söyledi.
Ziyaretin temel amacının "Türkiye ile ABD arasında varılacak anlaşmaya göre F-35'lerin üretiminde, kullanımında, bakımı ve eğitiminde Türkiye'nin ne gibi haklara sahip olacağını saptamak" olduğunu belirten Gönül, bu anlaşmanın imzalanmasından sonra TBMM'de onaylanacağını ifade etti. Gönül, ilk uçağın 2014'te Türkiye'nin eline geçebileceğini belirtti. Gönül, F-35 projesinde gecikme nedeniyle ortaya çıkan eksikliği gidermek için 30 kadar F-16'nın Türkiye'ye verilmesini de konuştuklarını anlattı. Gönül, "Gelecek 30-40 yılı işgal edecek, 11-12 milyar dolara ulaşacak imzayı atmadan, en yetkili kişilerle bu meseleyi ele almak için ABD'deyim" dedi ve F-35'lerin, 'pilotla kullanılan son savaş uçağı' olacağını, bunun arkasından insansız uçağın geldiğini kaydetti. Gönül, incelemelerde bulunmak için F-35'lerin üretildiği Teksas eyaletine gitti.
17 adet Seahawk helikopter sırada
Türkiye, yaklaşık 550 milyon dolarlık yeni deniz helikopteri alımı için de ABD'yle mutabakata vardı. Müzakerelerde 17 deniz helikopteri alımına karar verildi. Türkiye daha önce dünyanın en gelişmiş denizaltı avcısı kabul edilen Skorsky yapımı Seahawk helikopterinden sekiz adet almıştı. İkinci paket alım için sürdürülen görüşme önce 12 adet üzerinden yürütüldü. Ancak daha sonra miktar 17'ye çıkarıldı. İlk alınan sekiz helikopterden biri düştüğü için yeni alınacak 17 helikopterle sayı 24'e ulaşacak. Para, Savunma Sanayii Müsteşarlığı bütçesinden ödenecek. Anlaşmanın bu hafta imzalanması bekleniyor.