F1 İstanbul'a geri döndü!

F1 İstanbul'a geri döndü!
F1 İstanbul'a geri döndü!
Beklenen haber geldi. İstanbul Park'ın işletmecisi Vural Ak, Ecclestone ile anlaştı. F1 takviminde İstanbul yarışı 21 Temmuz'da.
Haber: MEHMET ALİ KANTARCI / Arşivi

İstanbul Park’ın işletme hakkını alan Intercity’nin patronu Vural Ak, Formula 1’i Türkiye ’ye geri getirmek için her konuda anlaşmaya vardıklarını açıkladı. Birkaç gündür F1’in geri dönüş haberi beklenirken, İstanbul Park’ın 10 yıllığına işletmesini 125 milyon dolara alan Vural Ak, Formula’nın Türkiye’ye dönmesi için F1’in patronu Bernie Ecclestone’a teklif yaptığını ve büyük olasılıkla anlaşmayı Dünya Konseyi’ne katılmak için İstanbul’a gelen Ecclestone ile yapacağı görüşmede karara bağlayacaklarını söylemişti. Formula 1 takviminde ise Türkiye yarışı şimdiden 21 Temmuz olarak yer aldı.
Son söz Erdoğan’da 
Ak, Ecclestone’un da F1’in Türkiye’ye dönmesini istediğini ancak tek sorunun para ve az seyirci olduğunu belirterek, “Türkiye 13.5 milyon dolar veriyordu, Ecclestone 26 milyon dolar isteyince anlaşma sağlanamamıştı. Bu konuda orta yol bulacağız, 20 milyon dolara yakın bir fiyata anlaşacağımıza inanıyorum. Ecclestone’a ayrıca 60 bin seyirci garantisi de vereceğim” demişti. Bunun üzerine Ak ile Ecclestone’un dün sabah yaptığı görüşmenin ardından da büyük organizasyonun tekrar Türkiye’ye dönme kararı çıktı. Konuyla ilgili son sözü ise Başbakan Recep Tayyip Erdoğan söyleyecek.
Ecclestone sinyali vermişti 
21 Temmuz olarak İstanbul yarışının Formula 1 takvimine koyulduğunu söyleyen Ak, F1’in gelişinin olimpiyatlar için de olumlu bir gelişme olacağını söyledi. FIA üyelerinin arasında 2020 Olimpiyat Komitesi üyelerinin de bulunduğunu kaydeden Ak aday ülke Türkiye’nin önemli avantaj kazanabileceğini dile getirdi.
Geçen günlerde yapılan bir araştırmada son 3 yılda her sene ortalama 10 bin yabancı izleyicinin ve yarışlarda görev yapmak üzere 4 bin teknik ekip elemanının Türkiye’ye geldiği belirtildi. Sadece bu katılımcıların 3-4 günlük harcaması yaklaşık 100 milyon doları buluyor. Hesaplamaya göre bu rakamın oluşturduğu KDV tutarı bile F1’in Türkiye’de düzenlenmesi için gerekli olan rakamı karşılıyor. F1’in ülke tanıtımına yaptığı katkı milyon dolarları aşıyor.
En büyük açık oto pazarı 
Öte yandan Formula 1’i yeniden getirmeye çok yaklaşan Vural Ak’ın projeleri otomobil sporlarıyla sınırlı değil. Intercity’yi İstanbul Park’a taşımayı planlayan Ak, ayrıca Türkiye’nin en büyük açık oto pazarını kurmak istiyor.