F1, otelleri doldurdu kiralık oto için sıra oluştu

Formula 1 için Türkiye'ye gelen takımlar ve seyirciler sayesinde İstanbul'daki otellerin doluluk oranları yüzde 100'e çıkarken, oto kiralamada rezervasyonlara yetişilemiyor.

İSTANBUL - Formula 1 için Türkiye'ye gelen takımlar ve seyirciler sayesinde İstanbul'daki otellerin doluluk oranları yüzde 100'e çıkarken, oto kiralamada rezervasyonlara yetişilemiyor.
İstanbul Anadolu yakasındaki otellerde yer kalmazken Avrupa yakasındaki otellerde ise doluluk oranları yüzde 80-90 düzeyinde. Turistik Otelciler, İşletmeciler ve Yatırımcılar Birliği (TUROB) Başkanı Timur Bayındır, geçen yıl Formula 1 alanı çevresinde bazı vatandaşların evlerini bile kiraya verdiklerini hatırlatarak, bu yıl yarışacak takımlar arasında da otel yerine villaları kiralayanlar bulunduğunu açıkladı.
1200 araç kiralandı
Bayındır, şu anda Anadolu yakasındaki bütün otellerin dolu olduğunu belirterek, Avrupa yakasında da tüm otellerdeki doluluğun ortalama yüzde 80-90 civarında olduğunu söyledi. Formula 1 resmi sponsoru Intercity Rent A Car Genel Müdürü Vural Ak ise, özellikle son günlerde gelen rezervasyonları karşılamakta zorlandıklarını ve bugüne kadar yaklaşık 1200 araç kiraladıklarını belirterek, geçen yıla göre yüzde 60 oranında artış olduğuna dikkat çekti.
Ceylan Intercontinental Hotel Istanbul'da Formula 1 dolayısıyla doluluk oranı yüzde 60'lardan 100'e çıktı. Doluluğun yüzde 100 olduğu Swissotel'de de, yarış haftasında rezervasyonların yüzde 70'i Formula 1 ziyaretçilerinin konaklamasından oluşuyor. Formula 1 döneminde Çırağan Palace Kempinski'de ise doluluk yüzde 85 civarında olacak. Bu dönemde otel kontenjanının yüzde 70'i, Formula 1 için gelen ziyaretçilere kapatılmış durumda.
Formula 1 takımlarından ikisini ağırlayacak olan Mövenpick Otel'de ise doluluk oranı yüzde 80'e ulaştı. Bu doluluk oranının tamamı, Formula 1 takım üyeleriyle konukların rezervasyonlarından oluşuyor. The Green Park'ın Taksim ve Bostancı otelleri de geçen yıl olduğu gibi bu yıl da yüzde 100 doluluğa ulaştı. The Green Park Hotel Bostancı Genel Müdürü Dilaver Doğru, bu yılki rezervasyonların geçen yıl gerçekleştirilen Formula 1'in hemen ardından yapıldığını, 2007 yarışları için de rezervasyonların bu yıldan yapılmasını beklediklerini aktardı. Timur Bayındır, "Otelciler, geçen yıl fiyatları biraz yüksek tutmuşlardı. Bunun da etkisiyle bu yılki yarışlar için gelecek turist sayısının geçen yıl kadar olacağını sanmıyorum. Yine de Formula 1 yarışları, 2007 ve sonrasında yapılacak yarışlarda Türkiye tanıtımı içinönemli. Bundan dolayı bu birkaç günün çok iyi değerlendirilmesi gerekir" dedi.
Vural Ak ise, özellikle son model Mercedes, BMW, Audi gibi araçların talep edildiğini, filolarındaki en düşük araba olan Ford Focus'ta şoförsüz günlük kiralama bedelinin 80 dolardan başladığını, Mercedes S 500, BMW 7 serisi, Audi ve Wolksvagen'in lüks arabalarının sürücü dahil günlük fiyatının ise 250 dolara kadar çıktığını anlattı. Bu arada yarış süresince İstanbul Park'a günde 40-50 helikopter inecek. Helikopterler takım pilotlarının yanı sıra zengin turistlerle Türk izleyicileri taşıyacak.
VIP bilete talep fazla
İstanbul'a canlılık getiren Formula 1'in bilet satışları da iyi gidiyor. İstanbul Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Yalçıntaş, "Şu anda 50 bine geldik. Üst kademe biletlerin hepsi tükendi. Helikopter servisleri, özel jet servisleri bunların hepsi tükenmiş durumda" dedi.
Formula 1'in bu sene kendileri için ayrı bir öneme sahip olduğunu ifade eden Yalçıntaş, "Formula 1'de (Grand Prix 2) bu sene ilk defa bir Türk takımımız var. Bu sene Türk seyircilerimizin katılımının yüksek olmasını açıkçası arzu ediyorum. Türkiye için de İstanbul için de büyük bir tanıtım atağına geçtik. Benim seyircilerimizden ricam bizi orada yalnız bırakmamaları" diye konuştu.
Formula 1 için ayrılan tanıtım bütçesinin 2 milyon dolar olduğunu ifade eden Yalçıntaş, otopark kapasitesinin 30 bine çıktığını ve inşaatının tamamlandığını hatırlattı.
Bu arada Yalçıntaş, Türkiye'nin 16-20 Nisan 2007 tarihleri arasında Almanya'nın Hannover şehrinde düzenlenecek sanayi fuarı Hannover Messe 2007'ye, İTO şemsiyesi altında katılacağını da açıkladı.