F1 pistinde 007 gizemi

F1 pistinde 007 gizemi
F1 pistinde 007 gizemi
F1 pistini 10 yıl, yılık 9.1 milyon TL'ye İstanbul MC Yarış Sporları işletecek. İhale için kurulan şirketin arkasında adı 'MC'de saklı İngiliz var.
Haber: NURİYE DOĞU - nuriye.dogu@radikal.com.tr / Arşivi
BURAK COŞAN / Arşivi

İstanbul Formula 1 Pisti’ni 10 yıllığına işletecek şirket belli oldu. Dün İstanbul Ticaret Odası’nda (İTO) yapılan ihaleye beş firma katıldı ve açık arttırma yolu ile yıllık 9.1 milyon lira kira bedeline çıkan İstanbul MC Yarış Sporları LTD yarışın galibi oldu. 3 milyon lira ile açılan açık arttırmada iddialı isim Ceyda Erem’in sahibi olduğu CNR Fuarcılık gibi görünse de, şirket 6.7 milyon lirada çekilme kararı aldı ve toplam 17 tur dönen arttırmada sahne, adı ilk kez duyulan MC Yarış Sporları’na kaldı. 2023 yılına kadar pisti işletme hakkını alan firmanın arkasında ise, İngiliz bir yatırım fonu var.

Şişli Sanayi’de bir firma

Peki İstanbul MC Yarış Sporları kimin, ne zaman kuruldu, ne iş yapar? Resmi bilgilerden tatmin olmayınca gittik, yerinde gördük. MC Yarış Sporları, Şişli Sanayi Sitesi’nde hizmet veren bir motor aksesuvarları firması. Şirketin ortaklarından Mahmut Sinan Akıman eski banka portföy yöneticisi ve aynı zamanda motor yarışçısı. Şirketin İngiliz ortaklığının tamamen finansman amaçlı olduğunu belirten Akıman, pisti kendilerinin işleteceğini söyledi. Pistte hem araba hem de motosiklet yarışları düzenleyeceklerini belirten Akıman, “Boş kaldığı zamanlarda da bireysel kullanıma açacağız. Avrupa ’daki pistlerin ayarında işleteceğiz, fiyat politikası da böyle olacak” dedi. Akıman, yurtdışı yarışlarının Türkiye bacağı olmak için çalışmalara başlayacaklarını da ifade etti.
İhale sonrası şirket temsilcisi olduğunu söyleyen Adem Moğul da, MC Yarışları şirketinin ihale için kurulduğunu ve İngiliz ortaklı olduğunu kaydetti. Moğul, pistte yarışmaların yanında turizm yatırımları yapabileceklerini de söyledi. Sicil kayıtları incelendiğinde, İstanbul MC Yarış Sporları LTD, gerçekten de ihale için kurulmuş, şirketin kuruluşu 5 Ocak 2012. Şirket ortakları Garanti Bankası eski portföy yöneticilerinden Mahmut Sinan Akıman ve Merve Naz Onur.

Kira ikiye katlandı

Sonuçtan memnun olan İTO Başkanı Murat Yalçıntaş da, “İnşallah alan firma pistin hakkını verir. Zaten hangisi alsa motor sporları alanında işletecekti” dedi. Yalçıntaş, piste F1’in patronu Bernie Ecclestone’un yıllık 3 milyon dolar kira verdiğini, şimdi ise bunun iki katına kiraladıklarına dikkat çekti. İstanbul Park için 200 milyon dolar yatırım yapılmıştı. Ortalama bir yarış pistinin kendisini 40-45 yılda amorti ettiği belirtiliyor. İTO, TOBB, İBB ve İstanbul İl Özel İdaresi’nin ortaklığı ile kurulan İstanbul Park, yine bu kurumların ortaklığındaki FİYAŞ tarafından yönetiliyor.

‘Şirket sanki gökten indi’ 
Şirket hakkındaki kafa karışıklıklarına Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu Başkanı Mümtaz Tahincioğlu da katılıyor. Tahincioğlu, ihale sonucunu şaşkınlıkla karşıladığını ve bir anda sanki gökten iner gibi gelen bu şirketin kim olduğunu araştırdığını söyledi. Şirket kayıtlarında görülen ismin bir ceket olduğunu, işin içinde başka birinin olabileceğini düşünen Tahincioğlu, bu durumdan utanç duyduğunu ifade etti. Tahincioğlu, ihale için kurulan firmanın İngiliz sermayeli olduğu için akıllara gelen “F1 yarışlarının sahibi Bernie Ecclestone olabilir mi” sorusuna ise, “Ecclestone’u iyi tanırım, böyle gelmez. Akıllı bir adamdır” dedi.

bigPara.com